Mistrz paraolimpijski jest byłym terrorystą
Hiszpanie zastanawiają się, jak powinni traktować swojego mistrza paraolimpijskiego, byłego terrorystę lewackiego, który - obecnie sparaliżowany dwukończynowo - zdobył dla Hiszpanii złoty medal w pływaniu podczas paraolimpiady w Atenach.
Sebástian Rodríguez stracił władzę w nogach po tym, jak w 1990 r. przez 432 dni brał udział w strajku głodowym. W ten sposób chciał przekonać władze więzienne, aby w jednym więzieniu umieścić wszystkich uwięzionych członków jego grupy terrorystycznej - Grapo.
W 1983 r. Rodríguez brał udział w zamordowaniu biznesmena Rafael Padura, jak również innych zamachach zorganizowanych przez Grapo. Został pojmany w 1985 r. i skazany na 84 lata więzienia za udział w zabójstwie Padura, jednego z 75 ludzi zamordowanych przez grupę od 1975 r.
Kiedy Rodríguez rozpoczął strajk głodowy nakazał swoim prawnikom, by
nie dopuścili do tego, aby władze więzienia karmiły go wbrew jego woli. Jednak prawnicy przegrali w
sądzie.
Z więzienia został zwolniony w połowie lat 90-tych, potem sprzedawał kupony na loterię na rzecz
osób niepełnosprawnych.
Grapo - w ostatnich latach stosunkowo mało aktywna - po raz ostatni dokonała zamachu 4 lata temu, a większość przywódców grupy pojmano w Paryżu w 2002 r. W zeszłym roku udało się schwytać większą ilość członków Grapo, spośród których trzy osoby są podejrzewane o zbrojne napady na banki.
Rodríguez po raz pierwszy wziął udział w paraolimpidzie w Sydney w 2000 r., gdzie twierdził, że jego niepełnosprawność jest wynikiem wypadku samochodowego. Podczas zawodów zdobył pięć złotych medali.
"Każdy może mnie oceniać według własnego uznania - powiedział Rodríguez podczas paraolimpiady w Atenach - bicie się w piersi lub twierdzenie, że popełnię samobójstwo niczego nie zmieni. Taka jest moja przeszłość i nie można jej wymazać."
Opracowanie: Dorota Landsberger
Źródło: The Guardian, 22 września 2004 r.
druga strona
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz