Warszawa: Pomoc prawna i porady obywatelskie teraz bez oświadczeń
21.05.2020
Zmieniają się zasady korzystania podczas epidemii z nieodpłatnych porad obywatelskich i prawnych, udzielanych zdalnie przez adwokatów, radców oraz doradców obywatelskich. Nie trzeba już składać oświadczeń, a z pomocy mogą korzystać również osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.
Od 18 maja, w związku z wprowadzeniem Tarczy 3.0, został zniesiony obowiązek składania oświadczeń o braku możliwości poniesienia kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Ponadto rozszerzono zakres pomocy o sprawy, dotyczące prowadzenia
działalności gospodarczej, a katalog osób uprawnionych do skorzystania z nieodpłatnej porady objął także osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.
Zakres pomocy
Z tej formy pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego mogą skorzystać osoby, które nie są w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy. Pomoc prawna obejmuje wsparcie w zakresie prawa: pracy, cywilnego, karnego, administracyjnego, rodzinnego i opiekuńczego, celnego, dewizowego i handlowego oraz podatkowego (również w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej), ubezpieczenia społecznego i mediacji.
Natomiast poradnictwo obywatelskie oferuje wsparcie dotyczące spraw mieszkaniowych, zabezpieczenia społecznego oraz porad dla osób zadłużonych.
Wyślij opinię na temat porady
Można również wyrazić opinię na temat udzielonej porady. W tym celu należy wskazać imię i nazwisko osoby udzielającej porady, adres pocztowy lub mailowy punktu oraz datę jej udzielenia i przesłać swoje zdanie: pomocprawna@um.warszawa.pl lub listownie na adres Biura Prawnego (jeśli pomoc była świadczona przez punkt prowadzony przez adwokata lub radcę prawnego) lub Biura Pomocy i Projektów Społecznych (jeżeli pomoc prawna lub poradnictwo obywatelskie były świadczone przez punkt prowadzony przez organizację pozarządową NGO).
Porady udzielane zdalnie
16 marca, w związku z koniecznością przeciwdziałania zagrożeniom związanym z COVID-19, zawieszono – do odwołania – działalność stacjonarną wszystkich 35 punktów nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego na terenie miasta.
Od 26 marca pomoc jest udzielana zdalnie i mogą z niej korzystać również osoby wykluczone cyfrowo, bez dostępu do Internetu.
Aby uzyskać poradę, wystarczy wysłać maila na adres punktu prowadzonego przez adwokata, radcę prawnego albo organizację pozarządową, wskazując preferowaną formę kontaktu. A w przypadku braku dostępu do Internetu, wystarczy zadzwonić do Miejskiego Centrum Kontaktu pod numer 19115.
Komentarze
-
Podrabiany podpis
12.02.2022, 15:59W 2021 roku zakupiono pompę ciepła w pewnej firmie a po moich kilku interwencjacvh telefonicznych otrzymałam kartę gwaracncyjna 03,02,2022 w której w miejscu podpisu klienta widnieje zlozony mój podpis tzn imię i nazwisko swiadczący ,że został złożony przez osoby trzecie w moim imieniu bez mojej zgody gdyż firma dokonało takie coś po cichu w tajemnicy przede mną . Na moją interwencję uzyskałam od firmy odpowiedź ,że w karcie gwarancyjnej zaden podpis niejest wymagany a został złozony za mnie wewnatrz firmy by było wiadome dla kogo jest wystawiona karta gwarancyjna pompy ciepła o wartości 40.000zł/na którą musiałam zaciągnąć kredyt. Zwracam się z prośbą o udzielenie mi informacji co jest a co nie jest zgodne z prawem gdyż ja matka 2-je niepełnosprawnych dzieci (wdowa) nie chcę mieć żadnych kłopotów związanych z prawem. Dziękujęodpowiedz na komentarz
Dodaj komentarz