Urzędy nie zwiększyły zatrudnienia osób z niepełnosprawnością
26 listopada 2011 r. weszła w życie nowela ustawy o pracownikach samorządowych, której celem było zwiększenie wskaźnika zatrudnienia osób z niepełnosprawnością w jednostkach samorządowych. Z sondy przeprowadzonej przez Dziennik Gazetę Prawną wynika, że od czasu tej zmiany urzędy nie zatrudniają większej liczby osób z orzeczeniem.
Zgodnie z nowelą Ustawy z 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o służbie cywilnej i niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 201, poz. 1183), osoba z orzeczoną niepełnosprawnością powinna zostać zatrudniona w jednostce samorządowej, jeśli znajdzie się ona wśród pięciu najlepszych kandydatów na dane stanowisko. Przepis ten nie obowiązuje jedynie w przypadku rekrutacji na wolne stanowiska kierownicze, np. naczelnika wydziału. Jeśli osoba z niepełnosprawnością ubiegająca się o pracę w urzędzie chce skorzystać z preferencyjnych warunków, składając odpowiednie dokumenty, nie może zapomnieć o orzeczeniu o niepełnosprawności.
Zgodnie z zapisami znowelizowanej ustawy, wójt, burmistrz lub prezydent, ogłaszając nabór na wolne stanowisko pracy, są zobowiązani określić niezbędne i dodatkowe wymagania związane z tym stanowiskiem, wskazać zakres obowiązków oraz konieczne dokumenty aplikacyjne wraz z terminem i miejscem ich składania. W ogłoszeniu musi znaleźć się informacja o warunkach pracy na danym stanowisku oraz o wskaźniku zatrudnienia osób niepełnosprawnych w urzędzie. W miesiącu poprzedzającym ogłoszenie naboru wskaźnik ten powinien wynosić co najmniej 6 proc. Jeśli będzie on niższy, a wśród pięciu najlepszych kandydatów znajdzie się osoba z orzeczeniem, zyska ona pierwszeństwo zatrudnienia.
Wskaźniki bez zmian
Sonda DGP, przeprowadzona w ministerstwach i urzędach wojewódzkich, nie wskazuje na wzrost zatrudnienia w tych instytucjach osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Urząd Wojewódzki w Łodzi ogłosił w tym czasie nabór na cztery stanowiska - zgłosiło się 82 kandydatów, w tym jeden z niepełnosprawnością. W opolskim urzędzie ogłoszono jeden konkurs; pośród ubiegających się o pracę były dwie osoby z orzeczeniem, jednak nie zostały one zatrudnione. Z kolei w Lublinie – jak donosi DGP – na cztery konkursy ogłoszone w ostatnim czasie nie zgłosiła się żadna osoba z niepełnosprawnością.
Aż 13 nowych pracowników poszukiwało od 26 listopada ubiegłego roku Ministerstwo Gospodarki. Wśród aplikujących było dziewięć osób z niepełnosprawnością; aż sześć z nich nie spełniło wymogów formalnych. Ostatecznie nie zatrudniono żadnej osoby z orzeczeniem. Najczęściej w urzędach zdarzają się pojedyncze przypadki zatrudniania osób niepełnosprawnych (np. w urzędzie warmińsko-mazurskim). Ministerstwo Środowiska także zatrudnia jedną osobę z orzeczeniem.
DGP informuje, że tylko urzędy wojewódzkie lubuski i podkarpacki oraz Ministerstwo Skarbu nie muszą przy naborze stosować preferencyjnych rozwiązań dla osób z niepełnosprawnością, przekraczają bowiem 6-proc. wskaźnik ich zatrudnienia.
Komentarz