Wsparcie za przestój w rehabilitacji
Czy należy mi się wsparcie za przestój rehabilitacji na czas epidemii wirusa, dom pomocy medycznej jest finansowany ze środków unijnych.
Szanowna Pani,
z listu nie wynika dokładnie czy placówka, z usług której Pani korzysta, spełnia wymagane kryteria, za którymi idzie wsparcie. Należy podkreślić, że wsparcie takie przysługuje jako rekompensata kosztów poniesionych za opiekę w domu nad osobą niepełnosprawną, która na co dzień korzysta z opieki w placówce rehabilitacyjnej. Poniżej są określeni adresaci i rodzaje (typy) placówek, których dotyczy wsparcie. Jeśli korzysta Pani z takiej placówki, wówczas pomoc Pani przysługuje.
Adresatami pomocy są:
- osoby niepełnosprawne posiadające aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności;
- dzieci i młodzież niepełnosprawna posiadająca aktualne orzeczenie o niepełnosprawności wydane przed ukończeniem 16. roku życia.
Pomoc finansowa w ramach Modułu III udzielana jest osobom niepełnosprawnym, które na skutek wystąpienia zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii utraciły, w okresie od dnia 9 marca 2020 roku do dnia 4 września 2020 roku, możliwość korzystania (przez okres co najmniej 5 kolejnych następujących po sobie dni roboczych) z opieki świadczonej w placówce rehabilitacyjnej. Pomoc ta udzielana jest w formie dofinansowania kosztów związanych z zapewnieniem opieki w warunkach domowych.
Wsparcie skierowane jest do osób niepełnosprawnych, które są m.in. (tylko te, poniższe przykłady mogą Pani dotyczyć):
- podopiecznymi dziennych domów pomocy społecznej, funkcjonujących na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej;
- podopiecznymi placówek rehabilitacyjnych, których działalność finansowana jest ze środków PFRON na podstawie art. 36 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych;
- uczestnikami programów zatwierdzonych przez Radę Nadzorcza PFRON i w ramach tych programów korzystają ze wsparcia udzielanego przez placówki rehabilitacyjne;
Z poważaniem,
Anita Siemaszko, prawnik