Kino poszerza horyzonty
14 marca w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie odbył się pokaz filmu „Listy do M.” w wersji dostosowanej do potrzeb osób niewidomych i niesłyszących – z audiodeskrypcją i napisami. Premiera zainaugurowała cykl spotkań kulturalnych „Zakochaj się w kulturze”.
Od 15 marca film będzie dostępny w sprzedaży ogólnej z dodatkowymi ścieżkami.
„Zakochaj się w kulturze” to projekt comiesięcznych spotkań kulturalnych o charakterze rozrywkowo-edukacyjnym, skierowanych do osób niepełnosprawnych sensorycznie – niewidomych, niesłyszących oraz głuchoniewidomych. Spotkania będą miały formę pokazów, warsztatów lub wykładów o kulturze z udziałem przedstawicieli poszczególnych dziedzin: twórców kina, teatru, artystów oraz historyków sztuki.
W ramach projektu zorganizowane zostaną także zajęcia warsztatowe dla niewidomych i niesłyszących uczestników. Współpracę zapowiedziały m.in. Galeria Zachęta, Muzeum Fryderyka Chopina oraz Gutek Film.
Spotkania odbywają się w ramach ogólnopolskiego projektu „Poza Ciszą i Ciemnością” prowadzonego przez Fundację Dzieciom „Zdążyć z pomocą”. – Naszym celem jest, aby osoby niewidome i niesłyszące mogły nie tylko uczestniczyć w kulturze, ale być na bieżąco ze wszystkimi nowościami. Już rozmawiamy z producentem filmu Wojciecha Smarzowskiego pt. „Róża” – mówi Anna Żórawska, koordynatorka i pomysłodawczyni projektów „Poza Ciszą i Ciemnością”.
– Tylko w ten sposób niepełnosprawni sensorycznie będą mogli brać czynny udział w dyskusji o kulturze – zarówno masowej, jak i wysokiej. Aby umożliwić im aktywne uczestnictwo w tym obszarze, postanowiliśmy zorganizować cykl spotkań „Zakochaj się w kulturze” – dodaje.
Nadrzędne cele projektu to wzbudzenie zainteresowania kulturą wśród osób z niepełnosprawnością sensoryczną, pokazanie im możliwości uczestnictwa w sztuce oraz uwrażliwianie twórców kultury na potrzeby osób niewidomych i niesłyszących, aby w procesie tworzenia sztuki mieli na uwadze również tę grupę odbiorców.
Kolejne spotkanie odbędzie się 18 kwietnia br. o godz. 17.00 w
MCKiS.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz