Badanie niepełnosprawnych Amerykanów powyżej 50 roku życia
Opublikowane 2 maja 2003 wyniki narodowego badania ("Beyond 50"), przeprowadzonego przez AARP - największą amerykańską organizację zrzeszającą osoby powyżej 50. roku życia - pokazują, że niepełnosprawni Amerykanie w wieku 50 (i więcej lat) chcą niezależności i kontroli nad swoim życiem, ale nie mają wystarczających środków finansowych. Co więcej, brak zorganizowanego systemu dostarczania pomocy oznacza, że wiele osób niepełnosprawnych i ich opiekunowie często nie są świadomi istniejących form pomocy, z których mogliby korzystać.
Badanie AARP to pierwsze narodowe badanie niepełnosprawnych Amerykanów w wieku powyżej 50 r.ż. Z raportu wynika, że istnieje przepaść pomiędzy tym, czego badani potrzebują, a formami pomocy obecnie dostępnymi.
51 proc. osób niepełnosprawnych (w badanej grupie wiekowej) jest w stanie żyć samodzielnie. Natomiast 49 proc. otrzymuje regularną pomoc - taką jak gotowanie, kąpiel czy zakupy. Ponad połowa osób niepełnosprawnych w tej grupie (53 proc.) przyznała, że nie była w stanie samodzielnie wykonać czegoś, co chciała lub potrzebowała w ciągu ostatnich miesięcy. Często były to zupełnie podstawowe czynności - jak prace domowe czy ćwiczenia gimnastyczne.
Prawie połowa (46 proc.) badanych jest przekonana, że gdyby miała więcej kontroli nad decyzjami w sprawie systemu pomocy społecznej i usług opiekuńczych dla osób starszych, przyniosłoby to znaczącą poprawę ich jakości życia.
Badanie pokazuje także, że niektóre z wymienionych potrzeb mogłyby zostać zaspokojone przez dostarczenie podstawowego sprzętu, takiego jak balkoniki czy wózki, a także większą dostępność nowoczesnych technologii.
Spośród respondentów badania, ci którzy otrzymywali pomoc przyznali, że to właśnie wolontariusze (włączając w to członków rodziny czy przyjaciół) pomagali im (88 proc.). Aż 61 proc. badanych preferuje tego typu pomoc. A tylko jedna osoba na trzy korzysta z publicznych usług opiekuńczych.
Prawie 25 proc. badanych potrzebuje większej pomocy w codziennych czynnościach, niż otrzymuje
obecnie.
Niepełnosprawne osoby powyżej 50. roku życia ocenia swój lokalny system pomocy na czwórkę z
minusem/ trójkę z plusem. Niektóre z elementów tego systemu są oceniane lepiej niż inne. Najgorzej
z reguły oceniany był transport publiczny. 59 proc. badanych nisko ocenia komunikację publiczną pod
względem niezawodności i dostępności.
Na pierwszym miejscu najczęściej doświadczanych problemów przez niepełnosprawne osoby powyżej 50. roku życia, wymieniane był nieadekwatny zakres ubezpieczenia zdrowotnego. Przykładowo - ubezpieczenie Medicare nie pokrywa kosztów lekarstw przepisywanych przez lekarzy. Dodatkowo, w przypadku jednego na trzech badanych, ubezpieczenie nie pokrywało kosztów sprzętu.
"Beyond 50.03 - A Raport to the Nation on Independent Living and Disability" ('Powyżej 50 - raport na temat niezależnego życia i niepełnosprawności) opublikowany przez AARP sporządzono w oparciu o telefoniczne badanie 1102 niepełnosprawnych osób powyżej 50 roku życia przeprowadzone przez firmę Harris Interactive we wrześniu 2002. AARP przeprowadziło także przegląd opublikowanych wcześniej danych i literatury, a także Narodowego Badania Opieki Długoterminowej i Panelowego Badania Wydatków Medycznych.
Jest to trzeci raport z serii "Beyond 50", opisujących ważne aspekty życia, dotyczące tej grupy społeczeństwa amerykańskiego, która ukończyła już 50 lat. Poprzednie dwa raporty to: "Beyond 50 - A Raport to the Nation on Economic Security" (Raport na temat zabezpieczenia ekonomicznego) i "Beyond 50.02 - A Raport to the Nation on Trends in Health Security" (Raport na temat kierunków rozwoju opieki medycznej).
AARP to społeczna, członkowska organizacja typu non-profit, której celem jest poprawa jakości życia osób powyżej 50 roku życia. Została założona w Kalifornii, w 1958 roku, jako American Association of Retired Persons (Amerykańskie Towarzystwo Osób Emerytowanych), AARP zrzesza dziś 35 milionów członków. Organizacja zapewnia dostęp do informacji, edukacji, usług, porad prawnych. Angażuje się także w prace legislacyjne i badawcze. Wydaje dwumiesięcznik, AARP The Magazine, AARP Bulletin, kwartalnik w języku hiszpańskim i kwartalnik edukacyjny.
Główna siedziba AARP mieści się w Waszyngtonie. Biura organizacji znajdują się we wszystkich
stanach USA, w Dystrykcie Columbia, Puerto Rico i na amerykańskich wyspach dziewiczych.
strona internetowa AARP: http://www.aarp.org
Opracowanie: Joanna Pertkiewicz, źródło: AARP
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
- Lublin: nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnościami
- Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
- Kino bez barier. Program na luty
- ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
Dodaj komentarz