Ból pleców a zmiany w mózgu
Naukowcy z USA stwierdzili, że w mózgu osób cierpiących na bóle pleców, kurczą się obszary związane z odczuwaniem emocji i myśleniem.
Nie mogą tylko uzyskać jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy bóle pleców są przyczyną, czy jedynie skutkiem zmian w mózgu. Uznają, że obydwa zjawiska mogą być od siebie niezależne, a poza tym twierdzą, że jest to dylemat w rodzaju, co było pierwsze: kura czy jajko?
Badania nad konsekwencjami bólów w plecach podjął dr Vania Apkarian. Uczony z Northwestern University w Chicago - przewiduje, że jeżeli dalsze badania ujawnią, że to bóle pleców powodują zmniejszanie się w mózgu obszarów odpowiedzialnych za funkcje umysłowe, potrzeba ich leczenia nabierze ogromnej wagi.
Do podjęcia badań w tej dziedzinie zainspirowały V. Apkariana jego wcześniejsze obserwacje osób z bólami pleców, u których stwierdzono zmiany w tzw. istocie szarej w mózgu. Tę istotę tworzą ciała komórek nerwowych. Z nich zbudowana jest kora mózgowa, która odgrywa podstawową rolę w uczeniu się i zapamiętywaniu.
W doświadczeniu naukowca wzięło udział 10 osób cierpiących na przewlekłe bóle krzyża i 20 zdrowych osób. Okazało się, że pacjenci z bólami krzyża - w porównaniu z osobami zdrowymi - mieli generalnie mniejszą objętość istoty szarej mózgu oraz miała ona mniejszą gęstość.
Najsilniejsze różnice odkryto jednak w strukturze mózgu o nazwie wzgórze, które pełni rolę filtra docierających z zewnątrz informacji, ma też udział w powstawaniu emocji. Wykazaliśmy, że w mózgach osób z bólem pleców najsilniejsze zmiany występują w obszarach, które są ważne w procesach przetwarzania informacji o charakterze emocjonalnym - wyjaśnia dr Apkarian -, a zatem pełnią ważną rolę m.in. w podejmowaniu decyzji oraz w regulacji codziennych zachowań.
Najnowsze odkrycia stawiają wiele nowych pytań na temat przewlekłych bólów pleców, na które badacze będą próbowali szukać odpowiedzi w dalszych badaniach. Naukowcy chcą także przekonać się, czy terapia bólu pleców może odwracać ujawnione zmiany. Dla doktora V. Apkariana, jest to jednak mało prawdopodobne.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
- Lublin: nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnościami
- Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
- Kino bez barier. Program na luty
- ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
Dodaj komentarz