Karta parkingowa a parkowanie w lesie
Czy posiadacz karty parkingowej może wjechać samochodem do lasu i czy może w nim zaparkować?
Szanowna Pani,
Zgodnie z art. 8 ust 1 ustawy o ruchu drogowym osoba niepełnosprawna legitymująca się kartą parkingową kierująca pojazdem samochodowym oznaczonym tą kartą, może nie stosować się do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu lub postoju, w zakresie określonym przepisami, o których mowa w art. 7 ust 2 ww. ustawy.
Zgodnie z art. 7 ust 2 ww. ustawy minister właściwy do spraw transportu i minister właściwy do spraw wewnętrznych, w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej, uwzględniając w szczególności konieczność dostosowania sygnałów drogowych do postanowień umów międzynarodowych, określi, w drodze rozporządzenia, znaki i sygnały obowiązujące w ruchu drogowym, ich znaczenie i zakres obowiązywania.
Zgodnie z § 33 ust 2 Rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych z dnia 31 lipca 2002 r. (tj. Dz.U. z 2019 r., poz. 2310) osoby, o których mowa w art. 8 ust. 1 i 2 ustawy prawo o ruchu drogowym (m.in. osoba niepełnosprawna legitymująca się kartą parkingową kierująca pojazdem samochodowym oznaczonym tą kartą), mogą pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności nie stosować się do zakazów wyrażonych znakami: B-1 („zakaz ruchu w obu kierunkach”), B-3, B-3a, B-4, B-10, B-35, B-37, B-38 i B-39 (są to niektóre ze znaków zakazu), z uwzględnieniem ust. 3 (treść ust. 3: umieszczona pod znakami, o których mowa w ust. 2, tabliczka z napisem „Dotyczy także” i symbolem osoby niepełnosprawnej, określonym na tabliczce T-29, wskazuje, że znaki te obowiązują również osoby, o których mowa w art. 8 ust. 1 i 2 ustawy).
Zalecam Pani, aby zapoznała się Pani z ww. rozporządzeniem, w szczególności z opisanymi powyżej znakami zakazu oraz znakami postoju. Opisanie znaków zakazu i postoju w całości wykracza poza ramy tej odpowiedzi.
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny