Świadczenie pielęgnacyjne a nieprzedłużenie orzeczenia
Ważność orzeczenia o niepełnosprawności dziecka upłynęła po ogłoszeniu epidemii. Matka, która otrzymuje świadczenie pielęgnacyjne, złożyła wniosek o nowe. Jeśli dziecko nie dostanie nowego orzeczenia, czy będzie musiała zwrócić świadczenie od dnia ustania ważności poprzedniego orzeczenia?
Szanowna Pani,
przedłużenie ważności orzeczenia następuje z mocy prawa. Podobne pytanie zadaliśmy Ministerstwu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przekazuję odpowiedź jaką otrzymaliśmy, w szczególności Pani sprawa dotyczy odpowiedzi Ministerstwa na pierwsze pytanie.
Jak wskazało Ministerstwo w/w artykule: „Z treści pisma wynika, iż orzeczenie o niepełnosprawności wydane dziecku utraciło ważność z dniem 26 lutego 2020 r., natomiast z dniem 2 marca 2020 r. wydane zostało orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, które z uwagi na złożone odwołanie i pozostającą w toku sprawę nie stało się orzeczeniem ostatecznym, nie weszło do obrotu prawnego i nie może stanowić podstawy do uzyskania ulg i uprawnień. W takich okolicznościach pod warunkiem złożenia wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia w okresie od 9 grudnia 2019 r. do 8 marca 2020 r. dotychczasowe orzeczenie osoby orzekanej powinno zostać przedłużone z mocy prawa do dnia zakończenia postępowania odwoławczego i uzyskania nowego orzeczenia faktycznie potwierdzającego status osoby niepełnosprawnej”.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik