Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Organizacja przerwy w pracy

15.07.2020
Autor: I.

Mam pytanie odnośnie dodatkowej przerwy 15 min. Do tej pory schodzimy o 13.45, jednak jednej z koleżanek bardzo to zaczęło przeszkadzać, że jest tłok itp.Tłok w szatni był, jest i będzie dalej gdyż jest bardzo dużo osób a szatnia stosunkowo mała. Moje pytanie, wspomniana koleżanka chce za wszelką cenę przesunąć nam tę przerwę o godzinę wcześniej, czy ma ona prawo żądać od nas, jak i od dyrekcji zmiany godziny tej przerwy? Odgraża się nam, że właśnie prawnie nam to załatwi, co my możemy w tej sytuacji zrobić?

Szanowna Pani,

Zgodnie z art. 17 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych osoba niepełnosprawna ma prawo do dodatkowej przerwy w pracy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Czas przerwy wynosi 15 minut i jest wliczany do czasu pracy. Nie narusza to przepisu art. 134 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy.

Powyższy przepis stwierdza wprost, że przerwa przysługuje pracownikowi będącemu osobą z niepełnosprawnością. Nie wprowadza także żadnych wytycznych co do czasu, w którym ma odbywać się ta przerwa. Jest to indywidulana sprawa pracownika i pracodawcy, w jakim czasie pracownik (pracownicy) korzystają z tej przerwy. Oczywiście powinno być to dostosowane i uwzględniać plan i rytm pracy, który organizuje w zakładzie pracy pracodawca. Jednocześnie obecnie mogą mieć na to wpływ także zalecenia związane ochroną przed Covid-19. Pracodawca może podjąć kroki w kierunku, aby na małej przestrzeni w tym samym czasie nie gromadziło się zbyt dużo osób w czasie przerwy.    

Rozwiązaniem w tej sytuacji jest po prostu rozmowa i ustalenia z pracodawcą.  

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas