Zwiedzaj stolicę online. Dostępne są spacery pn. „Warszawskie Konserwacje”
Od kilkunastu lat warszawskie zabytki pięknieją dzięki dotacjom miasta. Efekty remontów mieszkańcy mogli podziwiać podczas spacerów „Warszawskie Konserwacje”. W tym roku, z powodu epidemii, formuła wycieczek uległa zmianie. Miasto st. Warszawa zaprasza do obejrzenia online wyremontowanych zabytków.
Ideą „Warszawskich Konserwacji” jest popularyzacja ochrony zabytków i historii naszego miasta. Tegoroczna ich wersja, w postaci krótkich filmów do obejrzenia w internecie, zaprasza do poznania rezultatów remontów konserwatorskich przeprowadzonych dzięki dotacjom udzielonym w 2019 r.
- Wspieramy dużym dofinansowaniem wszystkie najpiękniejsze, najcenniejsze zabytki – kościoły, cmentarze, pałace, wspólnoty mieszkaniowe – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy w filmie, otwierającym tegoroczne „Warszawskie konserwacje”.
- Od 2004 r. Rada m.st Warszawy przydziela pieniądze na ratowanie zabytków i - muszę to podkreślić - robimy to wszyscy jednogłośnie – mówi Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Miasta.
W 2019 r. Rada Miasta przyznała na prace konserwatorskie ponad 15,3 mln zł z budżetu stolicy. Z tych środków skorzystało 75 obiektów: 40 wpisanych do rejestru zabytków i 35 ujętych w gminnej ewidencji zabytków. Pieniądze trafiły do wspólnot mieszkaniowych, parafii katolickich, prawosławnej i ewangelickiej, na Cmentarz Żydowski, do stowarzyszeń i fundacji.
- Proponujemy zwiedzenie tych miejsc w przestrzeni wirtualnej, do której zapraszam – mówi wiceprezydent Renata Kaznowska w poniższym fimie, zapowiadającym spacery.
Cykl filmów „Warszawskie Konserwacje”
O historii prezentowanych obiektów, ciekawostkach i zakresie prac konserwatorskich w filmach opowiadają osoby zaangażowane w przywrócenie ich świetności: przedstawiciele władz miasta, pracownicy Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, konserwatorzy, właściciele i reprezentanci wspólnot mieszkaniowych.
Online będzie można obejrzeć zabytki wyremontowane z miejskich dotacji. W pierwszej kolejności zapraszamy do obejrzenia video o remoncie Kolonii Wawelberga, pałacu Zamoyskich przy ul. Foksal 2, kamienic przy ul. Mokotowskiej 60 i ul. Szpitalnej 5 oraz kościoła Wizytek przy Krakowskim Przedmieściu.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
- Lublin: nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnościami
- Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
- Kino bez barier. Program na luty
- ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
Dodaj komentarz