Jak długo jeszcze?
Chciałabym wszystkich poinformować o tym, co się dzieje w temacie sportu niepełnosprawnych. Jestem mamą 13-letniej niepełnosprawnej dziewczynki. Julia trenuje taniec na wózkach oraz pływanie.
Niestety, z powodu tzw. „kryzysu” kluby sportowe dostały w tym roku o połowę mniej środków niż w ubiegłym, przez co nie mają pieniędzy na organizację treningów oraz udział zawodników w zawodach. Z tych samych powodów PZSN Start nie organizuje w tym roku zawodów rangi mistrzostw Polski (Mistrzostwa Polski w Tańcu na Wózkach, Mistrzostwa Polski w Pływaniu Niepełnosprawnych, Mistrzostwa Polski Juniorów i Juniorów Młodszych w Pływaniu Niepełnosprawnych itd.). Podobna sytuacja występuje w innych dyscyplinach sportu niepełnosprawnych.
Proszę mi oraz zawodnikom niepełnosprawnym (w szczególności dzieciom) wytłumaczyć, dlaczego sport niepełnosprawnych jest inaczej traktowany niż sport ludzi zdrowych? Sportowcy niepełnosprawni tak samo ciężko trenują jak ich zdrowi koledzy, jednak nawet nie mają możliwości sprawdzić swoich umiejętności na najważniejszych zawodach w kraju, ponieważ są one odwoływane.
Czy sportowcom chcącym wziąć udział w zawodach pozostaje tylko wyjazd – na swój koszt – na zawody organizowane w innych krajach, ponieważ klubów na to nie stać? Dlaczego nie odwołuje się mistrzostw Polski w piłce nożnej, w siatkówce, dlaczego muszą cierpieć słabsi i bardziej poszkodowani przez los?
Państwo polskie w ogóle nie dba o osoby niepełnosprawne. Jak długo jeszcze będą traktowane jako ludzie drugiej kategorii?
(nazwisko i adres do wiadomości redakcji)
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz