Krzesła ewakuacyjne, które uratują życie osobom z niepełnosprawnościami
Sprawna ewakuacja osób o ograniczonej zdolności poruszania się jest możliwa. Szacuje się, że ponad 3 mln Polaków ma prawne potwierdzenie niepełnosprawności – ruchowej, narządów wzroku, słuchu, mowy bądź funkcji poznawczych – co przy ewakuacji budynku może stanowić realne zagrożenie dla ich życia.
Likwidacja barier i zapewnienie bezpieczeństwa – to podstawa
Wbrew ogólnemu przekonaniu to nie służby ratownicze są odpowiedzialne za bezpieczeństwo użytkowników budynków, ale pracodawca, właściciel lub zarządca obiektu. Jest to jeden z podstawowych obowiązków wynikających z prawa. Jak czytamy w rozporządzeniu w sprawie ochrony przeciwpożarowej (Dz.U. 2010 nr 109, poz. 719), z każdego miejsca w obiekcie należy zapewnić odpowiednie warunki ewakuacyjne dostosowane do stanu sprawności osób przebywających w obiekcie. Podstawą jest szybkie i bezpieczne opuszczenie strefy zagrożonej lub objętej pożarem.
Natomiast Ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w Art. 6 p 1) o zakresie dostępności architektonicznej, pp e) mówi o obowiązku zapewnienia osobom ze szczególnymi potrzebami możliwości ewakuacji lub ich uratowania w inny sposób.
Świadomość potrzeb – nie pozwól się zaskoczyć i zadbaj o wszystkich
Podczas codziennego użytkowania naszego budynku nie zastanawiamy się nad sytuacjami stwarzającymi bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia jego użytkowników. Zawsze mamy opracowany plan ewakuacyjny – przecież sprawne i szybkie przeprowadzenie ewakuacji zapewnia wszystkim bezpieczeństwo. Jest on sporządzany w oparciu o instrukcje bezpieczeństwa pożarowego lub w ich ramach i jego podstawą jest oznaczenie elementów ważnych dla bezpiecznej ewakuacji – m.in. dróg i wyjść ewakuacyjnych, miejsca zbiórki do ewakuacji oraz rozmieszczenie sprzętu, który ma ją ułatwić. Wszyscy przechodzimy szkolenia BHP i teoretycznie wiemy, jak się zachować, ale trzeba zadać sobie pytanie, czy jako osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo użytkowników budynków na pewno zrobiliśmy wszystko?
Przy tworzeniu planu ewakuacyjnego musimy zastanowić się, jak zapewnić rozwiązania, które w przypadku awarii windy bądź zasilania zapewnią bezpieczną ewakuację osób z niepełnosprawnością ruchową, wzroku, słuchu, mowy bądź funkcji poznawczych. Skutecznym, a jednocześnie prostym rozwiązaniem może okazać się wyposażenie obiektu w krzesła ewakuacyjne.
Wzorem Zachodu – krzesła ewakuacyjne dla osób z niepełnosprawnością
Krzesła ewakuacyjne w niezwykle prosty sposób rozwiązują problem ewakuacji osób o ograniczonej zdolności poruszania się oraz tych, które mają inne niepełnosprawności uniemożliwiające samodzielne opuszczenie zagrożonego budynku. Zapewniają możliwość bezpiecznego transportu z wyższych kondygnacji na parter w sytuacji, w której użycie windy jest wykluczone. Mogą być obsługiwane jednoosobowo, co jest kolejnym argumentem przemawiającym na ich korzyść. Jednak sama instalacja krzeseł nie wystarczy. Bardzo ważne jest odpowiednie przeszkolenie pracowników, którzy stając się certyfikowanymi operatorami, bez problemu szybko i kompleksowo zapewnią bezpieczeństwo osobie potrzebującej pomocy przy ewakuacji. Ważne jest też zadbanie o okresowe przeglądy i odpowiednią konserwację sprzętu, które gwarantują jego niezawodność.
Zwiększ świadomość – popraw standardy
Polskim producentem krzeseł ewakuacyjnych w Polsce jest firma EnSafe Sp. z o.o., która dostarcza kompleksowe rozwiązania związane z ewakuacją osób ze szczególnymi potrzebami. Zapewnia bezpłatną demonstrację oraz darmowy audyt w zakresie doboru, liczby i lokalizacji krzeseł ewakuacyjnych. Zajmuje się przeprowadzeniem szkoleń wprowadzających i utrwalających dla operatorów. Gwarantuje serwis, przeglądy techniczne i konserwacyjne realizowane przez certyfikowanych inżynierów serwisu.
Partnerem artykułu jest
ENSAFE SP. Z O.O.
www.krzesla-ewakuacyjne.pl
Komentarze
-
Ciekawe KTO i ILE na tym zarobi...
23.07.2020, 22:14Brat kolegi żony kogoś z ministerstwa ? Totalna ściema.odpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz