Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wymeldowanie osoby z niepełnosprawnością

18.08.2020
Autor: M.

Rodzice chcą mnie wymeldować ze swojego mieszkania. Nie podpisałam na to zgody. W prawie jest tak, że mogą to zrobić bez mojej zgody po 10 latach mojej nieobecności. Mam pierwszą grupę inwalidzką. Czy mnie to też dotyczy?

Szanowna Pani,

zgodnie z art. 35 ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności - organ gminy, o którym mowa w art. 28 ust. 1, wydaje z urzędu lub na wniosek właściciela lub podmiotu wskazanych w art. 28 ust. 2, decyzję w sprawie wymeldowania obywatela polskiego, który opuścił miejsce pobytu stałego albo opuścił miejsce pobytu czasowego przed upływem deklarowanego okresu pobytu i nie dopełnił obowiązku wymeldowania się.

Przepis w tym wypadku nie wskazuje na szczególne zasady wymeldowania dotyczące osób posiadających orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub inne równoważne.

Warto zapoznać się z wyciągiem uzasadnienia do wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 2 grudnia 2016 r. sygn. akt II SA/Wr 565/16, jak stwierdza przywołany Sąd: „Według art. 35 ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz. U. z 2016 r. poz. 722) organ gminy, o którym mowa w art. 28 ust. 1, wydaje z urzędu lub na wniosek właściciela lub podmiotu wskazanego w art. 28 ust. 2, decyzję w sprawie wymeldowania obywatela polskiego, który opuścił miejsce pobytu stałego albo opuścił miejsce pobytu czasowego przed upływem deklarowanego okresu pobytu i nie dopełnił obowiązku wymeldowania się. Pobytem stałym jest zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania (art. 25 ust. 1 ustawy o ewidencji). Decyzja o wymeldowaniu (podobnie jak zameldowanie) ma wyłącznie charakter ewidencyjny, czyli rejestrowy. Oznacza to tyle, że strona opuściła dany lokal i w nim nie przebywa przez określony czas, a swoje interesy życiowe koncentruje w innym miejscu. Wymeldowanie jest jedynie stwierdzeniem pewnego faktu i nie wpływa w żaden sposób na uprawnienia strony wynikające z prawa własności czy innych praw do lokalu (wyrok NSA z 10 lipca 2012 r., sygn. akt II OSK 824/11, publ. Lex nr 1219265; wyrok NSA z 24 lutego 2006 r., sygn. akt II OSK 561/05, Lex nr 194344). (…) Należy podzielić oceny organów, że spełnione zostały przesłanki do orzeczenia o wymeldowaniu skarżącego z lokalu mieszkalnego przy ul. K. (...) we W. będącego miejscem dotychczasowego pobytu stałego strony. Skarżący opuścił bowiem, jak słusznie uznał to organ I instancji miejsce pobytu stałego trwającego ponad 3 miesiące i nie dopełnił obowiązku wymeldowania się, z czym zgodził się także organ odwoławczy. Gdyby przeciwnie przyjąć, to organy doprowadziłyby do utrzymania "fikcji meldunkowej", podważającej tym samym aktualność i wiarygodność rejestru ewidencji ludności. Długotrwała bowiem sytuacja, w której osoba zameldowana na pobyt stały w danym lokalu rzeczywiście w nim nie mieszka, przebywając w tym czasie w innym lokalu, nie wykazuje zamiaru przewidzianego w art. 25 ust. 1 ustawy, uzasadnia przyjęcie wniosku, że opuszczenie lokalu cechuje trwałość i dobrowolność, w konsekwencji powinno prowadzić do wydania decyzji o wymeldowaniu”.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas