POPON szuka tegorocznych Lodołamaczy
Dziś rusza kampania na rzecz zatrudniania osób niepełnosprawnych, której elementem jest najbardziej prestiżowy konkurs dla firm, instytucji i organizacji angażujących się w problematykę osób niepełnosprawnych "Lodołamacze". To już siódma edycja inicjatywy, której organizatorem jest Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.
Konkurs adresowany jest do firm, instytucji, organizacji zatrudniających osoby niepełnosprawne. Nie są istotne wielkość podmiotu ani zakres ich działania. Warunkiem udziału w konkursie jest przesłanie formularza zgłoszeniowego do 30 lipca br. W pierwszym etapie niezależne kapituły dokonają analizy i wyłonią finalistów regionalnych. Zwycięzcy przejdą automatycznie do centralnego etapu konkursu, w którym wyłonieni zostaną ogólnopolscy Lodołamacze 2012.
- Według słownika języka polskiego lodołamacz to "statek przystosowany do łamania pokrywy lodowej i torowania drogi innym statkom". Tak właśnie wyobrażaliśmy sobie ten konkurs i jego laureatów - tych, którzy torują drogę i wyznaczają nowe kierunki, nowe drogi. Pokazują przykłady pozytywnego działania w przestrzeni gospodarczej, w przestrzeni funkcjonowania swoich firm - mówi Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Parcodawców Osób Niepełnosprawnych. - Nam nie chodzi o pokazywanie statystyk. Nie promujemy firm, które zatrudniają bardzo dużo osób niepełnosprawnych - choć oczywiście uważamy, że to jest chwalebne. Staramy się pokazać nowe kierunki; obszary, w których dotychczas osoby z niepełnosprawnością nie miały zatrudnienia, a teraz się pojawiają - po to właśnie, aby za tym przykładem poszli inni przedsiębiorcy. Statuetki Lodołamacza nie da się kupić. Trzeba na nią zasłużyć. Trzeba takim lodołamaczem naprawdę być - dodaje.
Przez 7 lat istnienia konkursu zgłosiło się przeszło 2 000 pracodawców, z których ponad 100 uzyskało wyróżnienie Lodołamacza.
W ubiegłorocznej edycji Konkursu wzięło udział kilkaset firm. Były wśród nich zarówno duże, jak i małe oraz średnie przedsiębiorstwa, a także instytucje i organizacje. Przykładem może być jeden z ubiegłorocznych zwycięzców - firma Balian, która działa na otwartym rynku pracy i zatrudnia tylko 19 osób, w tym osoby niepełnosprawne. Szanse na zwycięstwo ma każdy, a podstawowym kryterium są działania prowadzone na rzecz zatrudnionych pracowników z niepełnosprawnością.
Wśród laureatów w ubiegłym roku znaleźli się również: Limatherm Components Sp. z o.o.; Spółdzielnia Inwalidów PRESPO; Jednostka Innowacyjno-wdrożeniowa "JUMPE" Jędryczek; Kujawska Fabryka Maszyn Rolniczych Sp. z o.o.; Laboratorum Cogito Sp. z o.o; Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy; Urząd Miejski w Kaliszu; Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym SPON.
W tym roku patronem tego wydarzenia jest małżonka prezydenta RP Anna Komorowska, a ambasadorem konkursu - Zbigniew Zamachowski. W poszczególnych regionach w kampanię zaangażowali się - jako ambasadorowie - m.in. Stan Borys, Piotr Kupicha z zespołem Feel, Monika Kuszyńska, Anna Rogowska, Renata Mauer-Różańska, Mietek Szcześniak, Zbigniew Wodecki, Zespół Lombard.
Tegorocznych laureatów ogólnopolskich konkursu poznamy podczas Gali Lodołamaczy, która odbędzie się 27 września na Zamku Królewskim w Warszawie.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz