Opieka wytchnieniowa i asystent niepełnosprawnej osoby
Czy opiekunem osoby niepełnosprawnej w opiece wytchnieniowej może być ktoś z rodziny np. ciocia niepełnosprawnego. Drugie pytanie to: czy osoba niepełnosprawna całkowicie uzależniona od drugiej osoby tj. porusza się na wózku z pomocą drugiej osoby, nie mówiąca, może otrzymać asystenta i czy może być to ktoś z rodziny, do którego chory ma zaufanie i czuje się bezpiecznie?
Szanowna Pani,
Opieka wytchnieniowa jest realizowana przez organy samorządu terytorialnego. Nie ma możliwości przekazania sprawowania opieki jako wytchnieniowej (w ramach programu „Opieka Wytchnieniowa”) na innego członka rodziny, aby tzw. główny opiekun osoby z niepełnosprawnością mógł w tym czasie zregenerować siły. Więcej o opiece wytchnieniowej znajdzie Pani na naszej stronie.
Aby otrzymać asystenta dla osoby z niepełnosprawnością, proszę skontaktować się z właściwym dla Pani Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Tam dowie się Pani wszystkich informacji, co należy spełnić, aby otrzymać asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej.
W ramach programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”, asystentem osoby niepełnosprawnej mogą zostać osoby posiadające dyplom potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w zawodzie asystent osoby niepełnosprawnej lub osoby z wykształceniem przynajmniej średnim posiadające, co najmniej roczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym. Nie mogą nim być jednak osoby faktycznie zamieszkujące razem z Uczestnikiem Programu, osoby będące członkami rodziny, opiekunowie prawni.
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny