Zastosowanie komputerów w komunikacji i edukacji osób niepełnosprawnych - rozwiązania szwedzkie i polskie – relacja z konferencji
W dniu 17 listopada 2004 r. w Collegium Europaeum Gnesnense odbyła się konferencja naukowa "Zastosowanie komputerów w komunikacji i edukacji osób niepełnosprawnych - rozwiązania szwedzkie i polskie" zorganizowana przez Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, Collegium Europaeum Gnesnense oraz firmę Harpo.
W szkoleniach wzięło udział około 180 uczestników z placówek zajmujących się pomocą niepełnosprawnym z terenu całej Polski. Konferencja rozpoczęła się od wręczenia nagrody "Pomocna Dłoń" pani Steni Eldemar ze Szwecji (za współpracę z gnieźnieńską Caritas). Następnie uczestnicy wysłuchali przemówienia I Sekretarza Ambasady Królestwa Szwecji w Polsce, który mówił o polityce swojego kraju wobec osób niepełnosprawnych. O polskich realiach opowiedział Dyrektor wielkopolskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Następnie omówione zostały konkretne przypadki niesienia pomocy niepełnosprawnym - można było usłyszeć o użyciu komputerów w pracy z osobami niewidomymi, leczeniu zaburzeń mowy, komunikacji z człowiekiem cierpiącym ma porażenie czterokończynowe, a także sposobie korzystania z funduszu PFRON na zakup sprzętu komputerowego. Prelegenci ze Szwecji opowiedzieli o funkcji osobistego asystenta osoby niepełnosprawnej oraz programie "Samhall", który ma na celu aktywizację zawodową niepełnosprawnych. Ostatnia część konferencji miała charakter warsztatowy - polskie, szwedzkie i angielskie firmy zajmujące się produkcją sprzętu komputerowego i oprogramowania dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych przedstawiły swoje produkty.
Konferencja odbyła się w budynku pozbawionym barier architektonicznych a o prowadzenie szkoleń poproszone zostały osoby niepełnosprawne, które zapowiadały kolejnych prelegentów. Wszystkie wykłady były tłumaczone symultanicznie na język angielski, przed konferencją wydana została broszura, w której zamieszczono streszczenia wykładów.
Organizacje wspierające:
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Oddział Wielkopolski
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu
Sponsor:
Lyreco
Patronat medialny:
Apostolstwo Chorych, BIFRON, Dłonie i Słowo, Droga Nadziei, Enter, Katolicka Agencja Informacyjna,
Kurier IDN1, Nasze Forum, Nasze Sprawy, PCFormat, Przewodnik Katolicki, Razem z Tobą, Słowem i
Kształtem, Świat Ciszy, Wiadomości Mielnickie, Źrenica
Więcej informacji: www.caritas.gniezno.pl
Źródło: Olga Kośmińska, Koordynator ds. kontaktu z mediami
tel. 0*61 425 57 82
kom: 608 482 047
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
- Lublin: nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnościami
- Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
- Kino bez barier. Program na luty
- ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
Dodaj komentarz