Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani”
Informacja o działalności stowarzyszenia
Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa "Bardziej Kochani" zostało formalnie zarejestrowane w lipcu 2001 r. Obejmuje swoją działalnością teren całej Polski. Działamy na rzecz osób z zespołem Downa - małych dzieci, dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, dorosłych, jak również ich rodzin i opiekunów. Głównymi obszarami naszej działalności są:
1. INFORMACJA, DORADZTWO, POŚREDNICTWO
Telefon zaufania - 0*22 663 43 90 - Pod podanym numerem telefonu dyżury pełnią rodzice dzieci z zespołem Downa, odpowiednio przeszkoleni przez psychologa.
Strona internetowa - www.bardziejkochani.pl - Tu znajdują się wszystkie informacje o Stowarzyszeniu i podejmowanych przez nas działaniach.
Informator dla rodziców małych dzieci z zespołem Downa "Z myślą o Tobie" (3 edycje - łączny nakład 18000 egz.) Opracowany z myślą o rodzicach małych dzieci. Zawiera podstawowe informacje o zespole Downa, o rodzajach terapii i rehabilitacji, wypowiedzi rodziców starszych dzieci, adresy ośrodków i punktów wczesnej interwencji, placówek pomocowych, organizacji i instytucji pozarządowych, numery telefonów zaufania i grup wsparcia, adresy rodziców.
Grupy wsparcia dla rodziców - Realizujemy je w formie spotkań z psychologiem: grupa wsparcia: dla rodziców dzieci do pierwszego roku życia (26.11.04 L, 17.12.04 r.) i grupa wsparcia dla rodziców dzieci starszych (5.11.04 r., 3.12.04 r.).W tym czasie dzieci starsze mogą wziąć udział w zajęciach prowadzonych przez nauczycieli WF i wolontariuszy.
Comiesięczne spotkania tematyczne - Możliwość spotkania się, wymiany doświadczeń i kontaktów (najbliższe 29.1104 n.
2. KONFERENCJE NAUKOWE, WARSZTATY, SZKOLENIA
Konferencje - Organizowane są od 2003 r. pod wspólnym tytułem Czas dla rodziców. Do tej pory odbyło się 6 konferencji: Wzięło w nich udział ponad 2500 osób z całej Polski.
Warsztaty terapeutyczne - Organizowane od października 2004 r. dla rodziców i wszystkich zainteresowanych z całej Polski. Trwają 2 dni (16 godzin). Przewidywana ilość uczestników w każdym proponowanym terminie - 20 osób.
1. Pierwsza propozycja warsztatu nosi tytuł "Od konfliktu do współpracy": prowadząca - Katarzyna Czayka-Chełmińska (licencjonowany trener-terapeuta). Terminy: 13-14 listopada oraz 4-5 grudnia 2004 r.
2. Propozycja druga nosi tytuł "Jak sobie radzić z seksualnością niepełnosprawnego intelektualnie dziecka": prowadząca - dr Izabela Fomalik. Terminy: 20-21 listopada i 11-12 grudnia 2004 r.
Dyżury specjalistów - Zapraszamy do korzystania z porad: seksuologa - dr Alicji Długołęckiej, pedagoga specjalnego - mgr Elżbiety Szmigielskiej, logopedy - mgr Jolanty Wolskiej. O terminy konsultacji prosimy dowiadywać się telefonicznie.
3. DZIAŁALNOŚĆ WYDAWNICZA I DYSTRYBUCY.JNA
Kwartalnik "Bardziej Kochani" - Pismo wydawane od 1997 r. - powstało, by zintegrować łudzi, wymienić doświadczenia. "Wieczne dzieci czy dorośli - problem seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną" (nakład 2000 egz.) Książka porusza temat seksualności dorastających dzieci i dorosłych już osób upośledzonych umysłowo, także z zespołem Downa. Przedstawia nowe, oparte na badaniach naukowych, spojrzenie na ich seksualność.
"Europa z dodatkowym chromosomem" (nakład 15 000 egz.) - Są to relacje, wspomnienia i refleksje rodziców dzieci z zespołem Downa z krajów Unii Europejskiej, a także refleksje specjalistów - znawców europejskich rozwiązań problemów osób niepełnosprawnych - napisane specjalnie dla potrzeb naszej publikacji.
Specjalistyczna Księgarnia Wysyłkowa (5 edycji katalogu po 5000 egz.) - Dysponujemy szeroką gan1ą pozycji Związanych tematycznie z zespołem Downa i upośledzeniem umysłowym - zarówno z zakresu literatury fachowej jak i beletrystyki. Mamy szereg pomocy dydaktycznych i gier edukacyjnych. Na bieżąco monitorujemy rynek wydawniczy i stale aktualizujemy ofertę.
4. KOLONIE I TURNUSY REHABILITACYJNE, ZAJĘCIA REHABILITACYJNO USPRAWNIAJĄCE, SPOTKANIA ŚWIĄTECZNE
Półkolonie, kolonie i turnusy rehabilitacyjne - organizowane w czasie wakacji dla dzieci i młodzieży z zespołem Downa i ich rodzin z terenu całej Polski. Zapisy na kolonie i turnusy rehabilitacyjne 2005 r. przyjmujemy od stycznia 2005 r.
Zajęcia rehabilitacyjno-usprawniające dla dzieci i młodzieży - organizowane są w trakcie roku szkolnego. Są to zajęcia na basenie połączone z nauką pływania, zajęcia sportowe, kursy samoobrony, zajęcia muzyczne, plastyczne, montessori itp. Spotkania okolicznościowe - Dla dzieci i młodzieży z Warszawy i okolic z okazji świąt, dnia dziecka itp.
Wyjazdy integracyjne jedno- i kilkudniowe, krajowe i zagraniczne - W 2003 roku dzieci zwiedzały Paryż i okolice, w roku 2004 podczas kolonii i turnusu zwiedzały Hansa Park w Niemczech i Legoland w Danii, a w ramach wymiany i współpracy unijnej siedmioro młodzieży z zespołem Downa wyjechało do Wioch.
Stowarzyszenie zaprasza do współpracy - wspólnie łatwiej jest sprawić: by życie naszych dzieci było pełne radości
Kontakt: Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa "Bardziej Kochani"
Adres: ul. Conrada 13, 01-922 Warszawa
Telefon Zaufania: 022 663 43 90
www.bardziejkochani.pl
e-mail: info@bardziejkochani.pl.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz