Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Skrócony czas pracy na stażu

11.08.2020
Autor: A.

Dostałam propozycję stażu z UP. Pomimo że mam orzeczony umiarkowanym stopień niepełnosprawności, doradca zawodowy twierdzi, że nie będzie mi przysługiwał skrócony czas pracy oraz dodatkowa przerwa, ponieważ są to uprawnienia gwarantowane pracownikom z KP a nie stażystom. Czy ma rację?

Szanowna Pani,

jak podał na swojej stronie PFRON:

„Niepełnosprawne osoby bezrobotne lub poszukujące pracy mogą skorzystać z możliwości odbycia stażu finansowanego z pieniędzy PFRON (lub innych środków, np. Funduszu Pracy).

Organizacją staży zajmują się powiatowe urzędy pracy. Kierują osoby zainteresowane do pracodawców, którzy zgłosili chęć zorganizowania staży.

Staż zawodowy może trwać od 3 do 12 miesięcy. Długość stażu jest zależna od oferty pracodawcy, a także wieku i statusu rejestracyjnego w urzędzie pracy. Wysokość stypendium wynosi 120% wysokości aktualnego zasiłku dla bezrobotnych. Osoba skierowana na staż nie traci statusu osoby bezrobotnej lub poszukującej pracy.

Staż odbywa się według programu, który jest określany przez pracodawcę i realizowany w miejscu pracy. Osobie niepełnosprawnej przysługują 2 płatne dni wolne po 30 dniach odbywania stażu. Za ostatni miesiąc odbywania stażu pracodawca jest obowiązany udzielić dni wolnych przed upływem terminu zakończenia stażu.

Niepełnosprawni stażyści zaliczeni do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności pracują do 7 godzin na dobę i do 35 godzin tygodniowo w pełnym wymiarze czasu pracy. Wyjątkiem jest praca w systemie zmianowym albo gdy lekarz medycyny pracy wyrazi zgodę na pracę w dłuższym wymiarze czasowym”.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas