Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Jakie świadczenie przysługuje osobie niepełnosprawnej od urodzenia?

11.08.2020
Autor: R.

Proszę o informacje dotyczące osób z lekkim stopniem niepełnosprawności, gdzie mogą pomocy szukać, ponieważ dla tych osób obecnie nie ma pracy ani innych rozwiązań systemowych, mało programów z PFRON-u. Jest dość dużo ludzi z orzeczonym stopniem niepełnosprawności bez prawa do renty, bo nie mają wypracowanych lat składkowych, takie były czasy – umowy zlecenia, o dzieło, co z tymi ludźmi, trzeba pomocy jakiejś formy rozwiązań systemowych w ramach ZUS-u, fundusz pomocowy.

Szanowna Pani,

podstawowymi świadczeniami przewidzianymi dla osób niepełnosprawnych od urodzenia jest renta socjalna oraz renta rodzinna, którą w pewnym zakresie można łączyć z rentą socjalną. W tym wypadku najważniejsze jest orzeczenia lekarza organu rentowego.

Zgodnie z art. 4 ustawy o rencie socjalnej

Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:

  • przed ukończeniem 18. roku życia;
  • w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia;
  • w trakcie kształcenia w szkole doktorskiej, studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Natomiast renta rodzinna w przypadku śmierci rodzica - prawo do renty rodzinnej mają: dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione:

  • do ukończenia 16 lat;
  • do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia, albo
  • bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie, o którym mowa w pkt 1 lub 2.

Jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.

Warto udać się do swojego oddziału ZUS, aby uzyskać pełne informacje na temat świadczeń przyznawanych w ramach ubezpieczeń społecznych.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

           

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas