Koszty uzyskania przychodów z renty uzupełniającej
W 1994 roku uległem wypadkowi samochodowemu i z OC sprawcy otrzymuję rentę uzupełniającą wypłacaną przez PZU. W maju PZU zaczęła mi pobierać kwotę 250 zł. tytułem „kosztów uzyskania przychodów”. Czy jest przepis prawny, według którego mogą albo nie mogą mi zabierać „kosztów uzyskania przychodów”? Przez 26 lat otrzymywania tej renty koszty te nie były mi zabierane.
Szanowny Panie,
Jak rozumiem, otrzymuje Pan rentę przyznaną na podstawie art. 444 Kodeksu cywilnego (K.c.). Dokładnie § 2 tego przepisu stanowi, że jeżeli poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, może on żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody odpowiedniej renty.
Nie jest dla mnie jasne na jakiej podstawie PZU potrąca koszty uzyskania przychodów. Moim zdaniem, powinien Pan zwrócić się pisemnie do PZU z prośbą o wyjaśnienie tej kwestii. Proszę pamiętać, że od przyznania tego świadczenia minęło wiele lat i być może należałoby je urealnić.
Taką możliwość zawiera art. 907 § 2 K.c. – jeżeli obowiązek płacenia renty wynika z ustawy, każda ze stron może w razie zmiany stosunków żądać zmiany wysokości lub czasu trwania renty, chociażby wysokość renty i czas jej trwania były ustalone w orzeczeniu sądowym lub w umowie.
Z poważaniem,
Anita Siemaszko, prawnik