Nadgodziny i praca w innej firmie
Czy osoba niepełnosprawna, stopień umiarkowany na stałe 10-N, ma możliwość wypracowania nadgodzin u swojego pracodawcy- jeśli oczywiście sama chce pracować więcej na swój wniosek, lub czy jest szansa na dorobienie u pracodawcy, u którego ma się umowę o pracę na podstawie osobnej umowy zlecenie czy o dzieło - lub zawarcie takiej umowy z inną firmą i wykonywanie dla niej zadań w czasie wolnym od pracy na umowę o pracę. Jakie zaświadczenia trzeba wtedy od lekarza przedstawić firmie czy jest jakiś wzór? Dodam, że mam zaświadczenie od lekarza medycyny pracy w godzinach nocnych i nadliczbowych, ale tygodniowo pracyje tyle godzin, ile ustawowo może osoba niepełnosprawna, tylko dziennie pracuję po 8h bo moja firma pracuje 24/24, co się potem przekłada na dodatkowy dzień wolny w miesiącu. Natomiast wiem, że moja firma pytała PIP o klasyczne nadgodziny wielokrotnie, zawsze uzyskując odpowiedź typu proszę zadać pytanie inaczej, proszę doprecyzować itd. Czy interpretacja przepisów jest aż tak zawiła?
Szanowny Panie,
Zgodnie z art. 15 ust 2 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Ponadto zgodnie z ust. 3 osoba niepełnosprawna (niezależnie od stopnia niepełnosprawności) nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Jednakże w myśl art. 16 ww. ustawy przepisów art. 15 nie stosuje się do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.
W związku z powyższym, jeżeli ma Pan zgodę od lekarza medycyny pracy to zgodna z prawem będzie praca w godzinach nadliczbowych. Nie ma tu żadnych ustawowych limitów godzin nadliczbowych.
Podejmowanie pracy na zlecenie lub o dzieło u tego samego lub innego pracodawcy nie jest natomiast objęte regulacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, co oznacza, że może Pan podejmować takie prace jako dodatkowe. Proszę tylko zwracać uwagę czy praca dodatkowa w innej firmie, nie będzie kolidować z interesami pracodawcy, który zatrudnia Pana na umowę o pracę.
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny