Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy żona może być moim opiekunem?

18.08.2020
Autor: K.

Jestem osobą niepełnosprawną w związku z chorobą nowotworową, ale już pracuję. Mam wpisane w orzeczeniu, że potrzebuję osoby, bo mam stopień znaczny. Czy żona, która nie pracuje może być moim opiekunem i dostać pieniądze za moją opiekę, a ja pracuję?

Szanowny Panie,

W Pana przypadku mógłby ewentualnie przysługiwać Pana żonie specjalny zasiłek opiekuńczy uregulowany art. 16 a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Przysługuje on osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, a także małżonkom, jeżeli:

  1. nie podejmują zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub
  2. rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej

- w celu sprawowania stałej opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Kluczowym jest sprawowanie stałej opieki przez opiekuna. Z uwagi na powyższe organ przyznający świadczenie będzie dokonywał oceny czy rzeczywiście w Pana przypadku wymagana jest stała opieka, skoro będzie Pan podejmował samodzielną pracę; m. in. przeprowadzony zostanie wywiad środowiskowy.

Do przyznania zasiłku należy spełnić także kryterium dochodowe. Więcej przeczyta Pan na naszej stronie.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas