Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Praca zdalna opiekuna osoby niepełnosprawnej

02.09.2020
Autor: B.

Czy pracujący w zakładzie opiekun prawny osoby niepełnosprawnej (siostry  osoba leżąca od urodzenia), może zwrócić się o możliwość pracy zdalnej na stałe zgodnie z D.U. z 2018 r. poz 1060?

Szanowna Pani,

zgodnie z art. 1421 Kodeks pracy

§ 1. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek:

  1. pracownika - małżonka albo pracownika - rodzica dziecka w fazie prenatalnej, w przypadku ciąży powikłanej,
  2. pracownika - rodzica dziecka posiadającego zaświadczenie, o którym mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” (Dz. U. z 2019 r. poz. 473 i 1818),
  3. pracownika - rodzica:
  • dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności albo orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności określonym w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz
  • dziecka posiadającego odpowiednio opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 910)

- o wykonywanie pracy w systemie czasu pracy, o którym mowa w art. 139, lub rozkładzie czasu pracy, o którym mowa w art. 1401 albo w art. 142, złożony w postaci papierowej lub elektronicznej.

§ 2. Pracodawca może odmówić uwzględnienia wniosku, o którym mowa w § 1, jeżeli jego uwzględnienie nie jest możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. O przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku pracodawca informuje pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej.

§ 3. Przepisy § 1 i 2 stosuje się do pracowników, o których mowa w § 1 pkt 2 i 3, również po ukończeniu przez dziecko 18. roku życia.

Powyższy przepis nie wskazuje na możliwość skorzystania ze wskazanego uprawnienia z samego tytułu bycia opiekunem prawnym swojej siostry. Nie znam szczegółów sytuacji Pani w rodzinie, dlatego warto jeszcze sprawę skonsultować z pracownikami miejscowego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas