Aimee Mullins: Użalanie się nad sobą to strata czasu
To słowa Aimee Mullins, top-modelki, aktorki, medalistki olimpijskiej, która przez magazyn "People" zaliczona została do pięćdziesiątki najpiękniejszych ludzi świata.
Aimee Mullins przyszła na świat bez kości piszczelowych. Ponieważ stopy nie były w stanie utrzymać ciężaru całego jej ciała, lekarze zdecydowali się w rok po narodzinach Aimee na amputację obu nóg poniżej kolan.
Aimee Mullins na okładce magazynu "Dazed and Confused",
wrzesień 1998 r.
Aimee wychowywała się w Allentown (stan Pensylwania) w Stanach
Zjednoczonych z dwójką młodszych braci. Po ukończeniu szkoły
średniej Aimee zdecydowała się na studia na Uniwersytecie
Georgetown w Waszyngtonie, gdzie udało jej się dostać miejsce w
obleganym programie Stosunków Międzynarodowych, podczas którego
miała okazję wysłuchać wykładów Madeleine Albright. Staż odbywała w
Pentagonie, a jej szefem był Colin Powell. Była najmłodszą osobą
mającą przepustkę do Pentagonu i jedyną kobietą w 250-osobowym
departamencie. Jednak bardzo szybko zrezygnowała z kariery w
polityce - nie odpowiadała jej panująca w Pentagonie atmosfera
wykonywania rozkazów i niewychylania się ze swoją inicjatywą.
W 1995 r. jeszcze podczas studiów Aimee zajęła się lekkoatletyką. Miała wtedy okazję trenować i rywalizować ze zdrowymi sportowcami. Rozpoczynając treningi powiedziała także swemu trenerowi, że chciałaby wystartować podczas igrzysk paraolimpijskich w Atlancie w 1996 r. Zamierzenie to udało się zrealizować, a jej występ na paraolimpiadzie uczynił ją sławną - ustanowiła rekord świata w biegu na 100 m, 200 m oraz w skoku w dal. Jednak nie chciała, aby media pokazywały ją jako ciekawostkę, udzielała jedynie wywiadów, które związane były ściśle z jej osiągnięciami sportowymi.
Dwa lata później znowu zrobiło się o niej głośno, a to za sprawą brytyjskiego projektanta mody Alexandra McQueena, który zaproponował jej występ na pokazie mody w Londynie. Aimee wystąpiła wtedy w specjalnie dla niej wyrzeźbionych z drewna nogach, które wyglądały jak wysokie buty i nikt z oglądających pokaz nie zorientował się, że Aimee jest niepełnosprawna. Od tego czasu jej zdjęcia pojawiają się na okładkach najsłynniejszych magazynów i czasopism.
Zarówno na co dzień, jak i w trakcie pracy Aimee ma do dyspozycji kilka par protez, które dopasowuje do wysokości obcasów butów, które akurat nosi. Ma też oczywiście specjalne protezy do uprawiania lekkoatletyki. Na szczęście dla niej nie musi ponosić kosztów takiego drogiego sprzętu - sponsorują go producenci protez, bo cena np. sportowych protez to ok. 50 tys. dolarów.
Ostatnio Aimee zajęła się także filmem - w 2002 r. wystąpiła w filmie "Cremaster 3" reżyserowanym przez Amerykanina Matthew Barneya.
Opracowanie: Dorota Landsberger
Źródło: www.theage.com.au,
www.hossil.com
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz