Wyrównanie świadczenia w związku z opieką nad niepełnosprawną siostrą
Moja ciocia, pobierając rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy, złożyła do MOPS wniosek w marcu o świadczenie pielęgnacyjne w związku z opieką nad swoją niepełnosprawną siostrą. MOPS odmówił zasiłku, bo pobiera ona rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Napisałam jej odwołanie i zaskarżyłam decyzję do kolegium odwoławczego. Kolegium odwoławcze wydało decyzję ostateczną, że pracownice MOPS nie poinformowały mojej cioci, że może zawiesić swoją rentę i przejść na świadczenie pielęgnacyjne, bo jest ono korzystniejsze. Moje pytanie jest takie, czy ciocia dostanie wyrównanie za te miesiące od marca kiedy to złożyła wniosek do MOPS, czy może żądać takiego wyrównania, bo pracownice nie poinformowały jej należycie i wydały bez sprawdzenia przepisów decyzję odmowną, która została zaskarżona i kolegium skargę uznało?
Szanowna Pani,
Zgodnie z art. 24 ust. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych prawo do świadczeń rodzinnych ustala się, począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami, do końca okresu zasiłkowego.
Nie znam całości akt sprawy, o którą Pani pyta, jednakże mając na uwadze fakt, iż SKO w swojej decyzji stwierdziło, iż MOPS nie dopełnił określonych czynności, do których był obowiązany, to próbowałbym dochodzić wyrównania. Duże znaczenie ma tu treść decyzji SKO, gdyż należy wykazać dochodząc wyrównania, iż Pani Ciocia złożyła wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami.
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny