Co z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym po 26 lipca?
27.07.2020
26 lipca 2020 r. skończył się okres, kiedy można było korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego w ramach przepisów wprowadzonych w związku z epidemią COVID-19. Po 26 lipca wróciły stare zasady obowiązujące przy staraniu się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy w ramach ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego.
„Z uwagi na okres wakacyjno-urlopowy oraz istotne zmniejszenie się liczby osób korzystających z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, z tego świadczenia rodzice dzieci do 8 roku życia mogą korzystać do dnia 26 lipca br.” – informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
W sytuacji nagłego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę lub opiekuna dziennego, zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu rodzicowi dziecka do 8 lat przez 60 dni w roku (na wszystkie dzieci).
Zasiłek w tym wymiarze – 60 dni – przysługuje także łącznie na wszystkie dzieci w przypadku choroby dziecka do ukończenia przez nie 14. r. ż.
Dzieci z niepełnosprawnością
Na dzieci z niepełnosprawnością, które ukończyły 14 lat i posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub wymagają opieki w związku z ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, zasiłek w wymiarze 30 dni, przyznawany jest do 18. r. ż.
Te same zasady obowiązują, gdy rodzic stale opiekujący się dzieckiem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub wymagającym opieki w związku z ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, nie może zapewnić mu opieki np. z powodu choroby.
Kwota zasiłku opiekuńczego miesięcznie wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłacany jest za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.
Komentarz