Znaczny stopień niepełnosprawności a ciąża
Posiadam znaczny stopień niepełnosprawności i z mężem chcemy starać się o dziecko, mamy znakomite warunki. Posiadam prawnego opiekuna w postaci mojej mamy, czy mając znaczny stopień niepełnosprawności będę mogła zająć się dzieckiem czy w świetle prawa musi to robić mój opiekun?
Szanowna Pani,
z treści pytania wynika, iż sama Pani posiada opiekuna prawnego, to oznacza, że prawdopodobnie jest Pani ubezwłasnowolniona całkowicie, czyli nie ma Pani pełnej zdolności do czynności prawnych, a to niewątpliwie ma znaczenie w kontekście Pani władzy rodzicielskiej w stosunku do Pani przyszłego dziecka.
Zgodnie z art. 94. § 1. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego – jeżeli jedno z rodziców nie żyje albo nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, władza rodzicielska przysługuje drugiemu z rodziców. To samo dotyczy przypadku, gdy jedno z rodziców zostało pozbawione władzy rodzicielskiej albo gdy jego władza rodzicielska uległa zawieszeniu.
§ 3. Jeżeli żadnemu z rodziców nie przysługuje władza rodzicielska albo jeżeli rodzice są nieznani, ustanawia się dla dziecka opiekę.
Art. 96. § 1. Rodzice wychowują dziecko pozostające pod ich władzą rodzicielską i kierują nim. Obowiązani są troszczyć się o fizyczny i duchowy rozwój dziecka i przygotować je należycie do pracy dla dobra społeczeństwa odpowiednio do jego uzdolnień.
§ 2. Rodzice, którzy nie mają pełnej zdolności do czynności prawnych uczestniczą w sprawowaniu bieżącej pieczy nad osobą dziecka i w jego wychowaniu, chyba że sąd opiekuńczy ze względu na dobro dziecka postanowi inaczej.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik