Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wypłata świadczeń po upływie terminu ważności orzeczenia o niepełnosprawności dziecka poniżej 16 r.ż.

04.09.2020
Autor: M.

Jestem mamą 12-letniej niepełnosprawnej dziewczynki, orzeczenie 10-N, orzeczenie wydane do dnia 11.07.2020 r. Wniosek w sprawie wydania nowego orzeczenia został złożony 03.07.2020 r. (wystawiono zaświadczenie o wpływie wniosku 03.07.2020). Czy na podstawie orzeczenia, które straciło ważność mogą być wypłacone zasiłki zgodnie z ustawą o epidemii. W lipcu 2020 GOPS wypłacił córce 215,84 PLN zasiłek pielęgnacyjny i częściowo 649,40 świadczenie pielęgnacyjne z tyt. rezygnacji z zatrudnienia. Czy w 08/2020 nie zostaną nam wypłacone świadczenia, czy zostaną wyrównane po otrzymaniu nowego orzeczenia. Komisja ds. orzekania o niepełnosprawności zbierze się dopiero ok. 20.08.2020, orzeczenie otrzymam dopiero we wrześniu 2020.

Szanowna Pani,

zgodnie z art. 15 h ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych -

Z przyczyn związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, wydane na czas określony na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, którego ważność:

  • upłynęła w terminie do 90 dni przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, pod warunkiem złożenia w tym terminie kolejnego wniosku o wydanie orzeczenia, zachowuje ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności;
  • upływa w terminie od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, zachowuje ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Z przyczyn związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, w związku z zachowaniem ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo orzeczeń o stopniu niepełnosprawności, na okres wskazany w ust. 1, karty parkingowe, o których mowa w art. 8 ust. 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 110 i 284) zachowują ważność do 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, nie dłużej jednak niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Z przyczyn związanych z przeciwdziałaniem COVID-19, karty parkingowe, o których mowa w art. 8 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym, zachowują ważność do 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

Jeżeli decyzja przyznająca świadczenie z pomocy społecznej, o której mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, została wydana w związku z niepełnosprawnością potwierdzoną orzeczeniem i okres, na który została przyznana pomoc, jest uzależniony terminem ważności orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, okres wskazany w decyzji ulega przedłużeniu na okres, na jaki zachowuje ważność orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, zgodnie z ust. 1 i 2, na podstawie decyzji wydanej z urzędu.

Zmiana decyzji w przypadku, o którym mowa w ust. 4, nie wymaga przeprowadzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego ani jego aktualizacji.

W związku z wieloma pytaniami, zadaliśmy je pracownikom Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przesyłam link do odpowiedzi, w Pani wypadku wydaje się, iż odpowiedź na Pani pytanie jest zawarte w pkt 3 i 5.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik 

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas