Rodzice protestowali ws. systemu wsparcia
Ponad 100 opiekunów i rodziców osób z niepełnosprawnością wzięło udział 24 i 25 maja br. w manifestacji przed siedzibą Kancelarii Premiera. Domagali się, by państwo zapewniło im skuteczniejszy system wsparcia.
Protest przeciwko m. in. zbyt niskim stawkom zasiłku pielęgnacyjnego i świadczenia pielęgnacyjnego był konsekwencją niewywiązania się przez premiera ze zobowiązań złożonych we wrześniu ubiegłego roku. Rodzice protestowali wówczas przed siedzibą szefa rządu, który w wyniku podjętych rozmów obiecał, że sytuacja zmieni się na początku tego roku. Manifestujący przyjechali z całej Polski.
Organizatorzy pikiety – członkowe organizacji Zakątek 21. Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa – informują na swojej stronie internetowej, że legalnie zapowiedziana dwudniowa manifestacja musiała zakończyć się wcześniej. Powodem było usunięcie przez Zarząd Dróg Miejskich namiotu, który służył jako schronienie osobom z niepełnosprawnością, które również były obecne przed kancelarią. Stowarzyszenie, powołując się na art. 30 Konstytucji RP o przyrodzonej i niezbywalnej godności człowieka, której poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych, wystąpiło do pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych, RPO, rzecznika praw dziecka i pełnomocnika rządu ds. równego traktowania z prośbą o wyjaśnienie tej sytuacji.
„W tej chwili niepełnosprawny otrzymuje 153 zł zasiłku pielęgnacyjnego, a jego opiekun, o ile zrezygnuje z pracy, otrzyma 520 zł świadczenia pielęgnacyjnego. Kwoty zasiłku oraz świadczenie pielęgnacyjnego nie są automatycznie weryfikowane tak jak minimalna płaca krajowa (1500 brutto) czy zasiłek dla bezrobotnych (od 1 czerwca – 794,20 zł), weryfikacja świadczeń jest od 2004 r. zamrożona” – przypomina na swojej stronie Stowarzyszenie.
Komentarz