Blisko tysiąc osób wzięło udział w Pochodzie Godności
Prawie 1000 osób wzięło udział w Pochodzie Godności, który przemaszerował ulicami warszawskiej Starówki 12 maja 2012r. W przedsięwzięciu zorganizowanym z okazji Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną wzięły udział osoby z niepełnosprawnością intelektualną i ich przyjaciele.
Uczestnikom wydarzenia towarzyszyła Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Pułtuska. O godz. 11.30 piechurzy dotarli na Rynek Nowego Miasta, gdzie do późnych godzin popołudniowych trwał festyn.
Oficjalnego powitania uczestników dokonali niepełnosprawni ambasadorzy warszawskich obchodów Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną: Wojciech Zieliński, Joanna Hajduk i Rafał Ciechanowicz oraz goście specjalni: Grażyna Melanowicz z Biura Polityki Społecznej Kancelarii Prezydenta RP, Iwona Kozłowska, posłanka na Sejm obecnej kadencji, członek sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Podkomisji ds. Osób Niepełnosprawnych, Joanna Janocha, prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, oraz Anna Machalica-Pułtorak, przewodnicząca Zarządu Polskiego Forum Osób Niepełnosprawnych.
Pierwszą muzyczną atrakcją, którą przygotowano dla osób biorących udział w imprezie, był November Project – grupa składająca się z 12 muzyków, głównie osób niepełnosprawnych, która swoją muzyką i nietuzinkowymi, pełnymi humoru tekstami porwała niedawno jurorów programu „Must Be The Music” (telewizja POLSAT). Po nich wystąpiły nie mniej energetyczne zespoły: złożona z 20 muzyków Integracyjna Orkiestra Perkusyjna z Giżycka oraz Teatr Dźwięku z Biskupca, której członkowie grają na wykonanych własnoręcznie bębnach – ceramicznych, ramowych kotłach oraz afrykańskich djembe i dun-dun.
Specjalnie dla wielbicieli nowatorskich form teatralnych do udziału w festynie zaproszono Teatr Ruchu „Balonik” z Warszawy oraz Teatr Biuro Rzeczy Osobistych z Gdyni. Na scenie ustawionej na Rynku Nowego Miasta w specjalnym pokazie mody i biżuterii zaprezentowali się niepełnosprawni intelektualnie modelki i modele z kołobrzeskiego projektu „Gala Stylu” oraz jedyna w Polsce sekcja judo – SAKURA z Elbląga, w której trenują także zawodnicy z niepełnosprawnością intelektualną.
Poza występami artystycznymi zgromadzona publiczność miała szansę wysłuchać wypowiedzi self-adwokatów osób z niepełnosprawnością intelektualną – rzeczników własnych spraw, którzy opowiadali o swoim życiu, problemach oraz barierach, na które napotykają w codziennym funkcjonowaniu.
Festynowi towarzyszył kiermasz wyrobów (biżuterii, przedmiotów użytkowych itp.) wykonanych przez artystów z niepełnosprawnością intelektualną.. Znalazło się tam także stoisko Zarządu Głównego PSOUU, w którym zainteresowane osoby mogły otrzymać bezpłatne publikacje dotyczące różnych aspektów życia osób z niepełnosprawnością intelektualną w Polsce.
Po południu ze specjalnym koncertem wystąpiła gwiazda festynu – Ivan Komarenko z zespołem.
Dla uczestników pochodu i gości festynu Stowarzyszenie „Otwarte Drzwi” oraz Koło PSOUU w Rymanowie przygotowały poczęstunek.
Obchody Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną odbyły się pod patronatami: prezydenta RP Bronisława Komorowskiego (patronat honorowy), rzecznika praw obywatelskich prof. Ireny Lipowicz oraz Stowarzyszenia „Barwy Kultury” (patronat artystyczny).
Projekt „Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną 2012” został dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Komentarze
-
Obchody Dnia Godności
01.06.2012, 08:50Takich uroczystych Obchodów i w takiej oprawie powinno być więcej. Niech ludzie widzą i wiedzą, że my też jesteśmy cząstką społeczeństwa i chcemy godnie żyć.odpowiedz na komentarz
Dodaj komentarz