Odmowa prawa do renty
Odmówiono mi renty twierdząc, że w czasie ostatniego dziesięciolecia staż sumaryczny wynosił 4 lata i 6 miesięcy. Jest przepis, że jeżeli ubezpieczony nie osiągnął okresu składkowego i nieskładkowego, a był ubezpieczony przed ukończeniem 18 lat, to ma prawo do renty. W moim przypadku zgłoszenie do ubezpieczenia nastąpiło w wieku 15 lat i 5 miesięcy. Proszę o wyjaśnienie tej kwestii, czy jest tak, jak napisałam.
Szanowna Pani,
nie wiem, jaką datę ustalono w Pani wypadku jako chwilę powstania niezdolności do pracy, i ile ma Pani lat oraz jak przebiegało Pani zatrudnienie.
Odnośnie kwestii, którą porusza Pani w pytaniu – została ona uregulowana w art. 58 ust. 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zgodnie z którym – jeżeli ubezpieczony nie osiągnął okresu składkowego i nieskładkowego, o którym mowa w ust. 1, warunek posiadania wymaganego okresu uważa się za spełniony, gdy ubezpieczony został zgłoszony do ubezpieczenia przed ukończeniem 18 lat albo w ciągu 6 miesięcy po ukończeniu nauki w szkole ponadpodstawowej, ponadgimnazjalnej lub w szkole wyższej oraz do dnia powstania niezdolności do pracy miał, bez przerwy lub z przerwami nieprzekraczającymi 6 miesięcy, okresy składkowe i nieskładkowe.
Od decyzji odmawiającej renty przysługuje odwołanie do Sądu, które składa się za pośrednictwem ZUS.
Zgodnie natomiast z art. 47710 § 1. Kodeksu postępowania cywilnego – odwołanie powinno zawierać oznaczenie zaskarżonej decyzji lub orzeczenia, zwięzłe przytoczenie zarzutów oraz wniosków i ich uzasadnienie oraz podpis ubezpieczonego albo osoby odwołującej się od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, albo przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika ubezpieczonego albo osoby odwołującej się od orzeczenia wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik