Parkowanie na przyszpitalnym parkingu na kopercie
Czy karta parkowania dla ON obowiązuje tylko na kopertach. Jak to się ma, gdy koperty są zajęte np. przed szpitalem, do którego wożę matkę z orzeczoną trwałą niepełnosprawnością, jest 6 kopert, miejsc parkingowych ok. 500, na pytanie do dyrekcji - stawiać na każdym wolnym z umieszczeniem karty parkingowej. Jaki jest stan prawny w tym zakresie. Stanowisko Komisji Europejskiej jest bardzo liberalne w tej sprawie.
Szanowny Panie,
zasady korzystania z miejsc postojowych w miejskich strefach płatnego parkowania ustalane są w drodze uchwały rady miasta lub gminy.
Natomiast zasady korzystania z parkingów oraz miejsc postojowych, znajdujących się poza strefami płatnego parkowania, ustalane są przez ich właścicieli czy zarządców. Przyszpitalne parkingi pozostają w kompetencjach kierownika podmiotu leczniczego prowadzącego dany szpital. Wysokość opłat za parkowanie jest na ogół ustalana przez przedsiębiorców prowadzących parking. Nie ma żadnych przeszkód, aby podmiot leczniczy w umowie, najczęściej umowie dzierżawy z takim przedsiębiorcą, zastrzegł preferencyjne stawki za parkowanie pojazdów, którymi poruszają się osoby niepełnosprawne. Jeżeli regulamin dotyczący parkowania na tym parkingu, dopuszcza opisany przez Pana sposób parkowania przez osoby z kartą parkingową, to może Pan korzystać z tych uprawnień.
Jeśli w regulaminie nie przewidziano zwolnienia posiadaczy karty parkingowej z opłat, należy je ponosić. W takiej sytuacji można jedynie wystąpić z wnioskiem do zarządcy o takie zmodyfikowanie regulaminu, by uwzględnione były potrzeby posiadaczy kart parkingowych.
Znaczący wpływ na funkcjonowanie podmiotów leczniczych (samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej) mają podmioty tworzące, w większości przypadków są to jednostki samorządu terytorialnego, do których również można zgłaszać propozycje dotyczące poprawy funkcjonowania podległych im placówek, w tym regulacje dotyczące zasad parkowania na przyszpitalnym parkingu.
Z poważaniem,
Anita Siemaszko, prawnik