Orzeczenie kończy się podczas epidemii. Co ze świadczeniami? ZUS odpowiada
Czy wszystkim, którym orzeczenia kończą się podczas stanu epidemii, zostanie przedłużone wypłacanie rent, świadczeń uzupełniających i innych świadczeń do końca trwania tego stanu?
Odpowiedź ZUS:
Na podstawie art. 15zc ustawy z 2 marca 2020 r. w określonych sytuacjach z mocy prawa następuje wydłużenie ważności wydanych orzeczeń o niezdolności do pracy lub o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Wobec tego wydłuża się również prawo do świadczeń uzależnionych od niezdolności do pracy lub od niezdolności do samodzielnej egzystencji. Wydłużenie ważności dotyczy orzeczeń o:
- częściowej niezdolności do pracy,
- całkowitej niezdolności do pracy,
- całkowitej niezdolności do pracy i niezdolnoścido samodzielnej egzystencji,
- niezdolności do samodzielnej egzystencji,wydanych na czas określony, których ważność upłynęła lub upływa:
- w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego (od 14 do 19 marca 2020 r.),
- w okresie obowiązywania stanu epidemii (od 20 marca 2020 r. do odwołania) wirusa SARS-CoV-2,
- w okresie 30 dni następujących po odwołaniu stanu epidemii lub stanu epidemicznego.
Wydłuża się również ważność orzeczeń, których termin ważności upłynął przed ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego, tj. przed 14 marca 2020 r., o ile nowe orzeczenie, które jest podstawą do wydania decyzji w sprawie prawa do świadczenia na dalszy okres, nie zostało wydane przed 31 marca 2020 r.
Wydłużenie ważności dotyczy orzeczeń wydanych w celu przyznania świadczeń, które zależą od stwierdzenia niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji, na podstawie przepisów:
- ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,
- ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej,
- ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych,
- ustawy z dnia 30 października 2002 r. o zaopatrzeniu z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach,
- ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego,
- ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin,
- ustawy z dnia 2 września 1994 r. o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych,
- ustawy z dnia 31 lipca 2019 r. o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.
Ważność orzeczenia o okolicznościach uzasadniających ustalenie uprawnień do świadczenia uzależnionego od stwierdzenia niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji wydłuża się, jeżeli wniosek o ustalenie uprawnień do świadczenia na dalszy okres został lub zostanie złożony przed upływem terminu ważności tego orzeczenia.
Ważność orzeczenia o okolicznościach uzasadniających ustalenie uprawnień do świadczenia z tytułu niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji ulega wydłużeniu o 3 następne miesiące po upływie okresu, na jaki orzeczenie zostało wydane.
Komentarz