Świadczenie pielęgnacyjne na ojca
Czy są szanse na uzyskanie świadczenia pielęgnacyjnego na ojca, który ma 43 lata, ja 20 lat, tata jest chory na SM, ma niezdolność do samodzielnej egzystencji i znaczny stopień niepełnosprawności, ja nie pracuję, bo muszę się nim opiekować. Dodam jeszcze, że ojciec ma żonę, moja mama, która pracuje, ponieważ ma na utrzymaniu rodzinę, w tym mojego nieletniego brata.
Szanowna Pani,
można się spotkać z różnym stanowiskiem sądów administracyjnych, na przykład Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia z dnia 27 czerwca 2014 w sprawie o sygn. akt I OSK 789/13 stwierdził – „uprawnienie do świadczenia pielęgnacyjnego dla krewnych „otwiera się” dopiero wówczas, gdy małżonek osoby wymagającej opieki jest niepełnosprawny w stopniu znacznym (co uniemożliwia mu wypełnianie we właściwy sposób obowiązku alimentacyjnego)….”.
Z drugiej strony Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z dnia 26 listopada 2019 r. w sprawie o sygn. akt II SA/Bk 649/19, WSA stwierdził, iż „sam fakt pozostawania osoby wymagającej opieki w związku małżeńskim z osobą nielegitymującą się znacznym stopniem niepełnosprawności, nie eliminuje innych osób bliskich w prawie do uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego”.
Choć wskazane orzeczenie dotyczy indywidualnej sprawy, warto przeanalizować uzasadnienie w/w wyroku, aby pomocniczo wykorzystać w próbie uzyskania przez Panią świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad Pani niepełnosprawnym w stopniu znacznym Ojcem, który pozostaje w związku małżeńskim. Podaję link do wyroku z uzasadnieniem.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik