Hulajnoga umożliwia samodzielne życie? Odliczysz jej zakup w uldze rehabilitacyjnej
05.08.2020
Zakup hulajnogi elektrycznej z siodełkiem ułatwiającej samodzielne wykonywanie czynności życiowych osobie z niepełnosprawnością można odliczyć od podatku w ramach ulgi rehabilitacyjnej – stwierdził w interpretacji indywidualnej dyrektor Krajowej Izby Skarbowej (KIS).
Z takim pytaniem do KIS zwrócił się mężczyzna z orzeczonym umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i symbolami: „07-S”, „05-R”. Orzeczenie wydano na stałe, a jego punkt 5 stanowił o konieczności zaopatrzenia w pomoce techniczne ułatwiające funkcjonowanie.
Mężczyzna poruszał się po posesji za pomocą kuli lub balkonika. Stwierdzono także u niego miażdżycę nóg, uniemożliwiło mu to poruszanie się rowerem.
W porozumieniu z rehabilitantem i ortopedą mężczyzna zakupił hulajnogę elektryczną z siodełkiem, która jest niska, posiada hamulec tylni i przedni ręczny, i umożliwia poruszanie się drogami dla rowerów. Dzięki tej możliwości mężczyzna odzyskał samodzielność, sam przemieszcza się na rehabilitację, robi zakupy. Jak pisze w piśmie do KIS „otworzyło mu się okno na świat”.
Dyrektor KIS uznał, że wydatek poniesiony na hulajnogę, w tej sytuacji, może zostać odliczony od podatku w ramach ulgi rehabilitacyjnej.
„Wskazać w tym miejscu należy, że wydatki na cele rehabilitacyjne podlegają odliczeniu od dochodu w roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Dodatkowo nadmienić należy, że co do zasady odliczeniu w ramach „ulgi rehabilitacyjnej” podlegają wydatki poniesione od daty uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności, chyba że w orzeczeniu tym wskazano, że niepełnosprawność datowana jest wcześniej niż data wydania orzeczenia. W tej sytuacji podatnik może odliczyć wydatki poniesione po dniu wskazanym w orzeczeniu jako data ustalenia niepełnosprawności” – przypomina dyrektor KIS.
Dodaj odpowiedź na komentarz
Polecamy
Co nowego
- Chciał studiować cyberbezpieczeństwo, ale uczelnia nie uwzględniła studentów z niepełnosprawnością. Interweniuje Rzecznik Praw Obywatelskich
- Renta wdowia. ZUS przygotował wnioski i ankietę
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
Komentarz