Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dodatkowy zasiłek na niepełnosprawne dziecko

13.10.2020
Autor: M.

Zdiagnozowano u mojego dziecka padaczkę, czy do czasu wyleczenia jej należy nam się jakiś dodatkowy zasiłek, drugie pytanie brzmi, czy dziecko po wyleczeniu będzie miało w karcie zapis o padaczce. 

Szanowany Panie,

Wszelkie informacje o chorobie będą znajdowały się w wypisie ze szpitala. Proszę dokładnie zapoznać się z dokumentacją medyczną, czy znajduje się w niej wszystko to, na czym Panu zależy. Może Pan zawsze wnosić o uzupełnienie dokumentacji.

Napisał Pan w zapytaniu o świadczeniu pielęgnacyjnym.  Zgodnie z art. 17 ust 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, świadczenie pielęgnacyjne przysługuje z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej:

  1. matce albo ojcu,
  2. opiekunowi faktycznemu dziecka,
  3. osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
  4. innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności

- jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Aby starać się o świadczenie pielęgnacyjne, należy zadbać o uzyskanie orzeczenia o  niepełnosprawności. W związku z powyższym, jeżeli będzie Pan chciał wystąpić o orzeczenie o niepełnosprawności należy złożyć wniosek w tym zakresie w powiatowym (miejskim) zespole ds. orzekania o niepełnosprawności.

Proszę pamiętać, że punkty 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności z zapisami „dotyczy” lub „wymaga” są konieczne łącznie, by opiekun dziecka mógł ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne. Należy wykazać więc we wniosku zasadność ich uwzględnienia. 

Punkt 7 orzeczenia to konieczność stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji. Punkt 8 orzeczenia dotyczy konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Na stronie pełnomocnika rządu oraz w innym jej miejscu znajdują się definicje konieczności sprawowania opieki i udzielania pomocy.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

 

 

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas