Medale św. Brata Alberta przyznane
Przedsiębiorca - Roman Kluska, olimpijska medalistka - Otylia Jędrzejczak, prezes KAI - Marcin Przeciszewski oraz ks. Jerzy Bryła są laureatami tegorocznych Medali św. Brata Alberta. Nagrodę przyznaje Fundacja im. Brata Alberta za niesienie pomocy niepełnosprawnym. Uroczystość wręczenia Medali odbędzie się 7 marca w Krakowie.
Medal św. Brata Alberta, ustanowiony w 1997 r., przyznawany jest za niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym. Kapituła Medalu św. Brata Alberta, zebrana w 88 rocznicę śmierci swojego Patrona laureatów za rok 2004. Zostały nimi następujące osoby:
ROMAN KLUSKA - ur. w 1954 r. w Nowym Sączu. Twórca i były prezes giełdowej spółki Optimus. Produkcję komputerów rozpoczął w 1988 z kilkunastoma dolarami w kieszeni, by po dwóch latach zarobić pierwszy milion złotych. Pod kierownictwem Kluski Optimus stał się też liderem rynku kas fiskalnych oraz współtwórcą największego polskiego portalu internetowego www.onet.pl. W 2000 r. Kluska wycofał się z biznesu, sprzedając akcje. Zajął się działalnością dobroczynną, m.in. przeznaczył znaczne kwoty na liczne działa charytatywne, prowadzone przez Kościół katolicki, w tym też dzieła opiekujące się osobami niepełnosprawnymi. W lipcu 2002 r. został zatrzymany przez CBŚ pod zarzutem wyłudzania przez Optimusa podatku VAT. Wyszedł z aresztu po wpłaceniu rekordowej kaucji w wysokości 8 mln zł. Bohater spektakularnego zwycięstwa nad fiskusem. Nierówną walkę z urzędami prowadził przez półtora roku - w końcu został oczyszczony z wszystkich zarzutów. Obecnie zajmuje się hodowlą owiec na Sądecczyźnie i prowadzi wydawnictwo ProDoKs. W 2004 r. sfinansował wyprawę poszukiwawczą do Turcji. Celem wyprawy było odnalezienie Rafała Jędraszyka, studenta historii UJ, który zaginął w 2002 r. w czasie zbierania materiałów do filmu dokumentalnego o ludobójstwie Ormian w 1915 r.
Wnioskodawczyni: p. Krystyna Jędraszyk z Jasła, matka zaginionego Rafała.
MARCIN PRZECISZEWSKI - ur. w 1958 r. w Warszawie. Prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej, konsultor Rady Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu. W 1979 r. jako student był wraz Joanną Puzyną-Krupska współzałożycielem polskich wspólnot "Wiara i Światło", zrzeszających osoby niepełnosprawne intelektualnie, ich rodziców i przyjaciół. W latach 1981 - 1983 koordynator krajowy Ruchu "Wiara i Światło" w Polsce, w latach 1986 - 1991 wicekoordynator Ruchu "Wiara i Światło" w całym świecie. W latach 1990 - 1993 redaktor naczelny kwartalnika "Światło i Cienie", chrześcijańskiego pisma osób niepełnosprawnych. Od 1993 r. prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej. W swojej działalności dziennikarskiej ukazuje od wielu lat dorobek organizacji pozarządowych, działających na rzecz osób niepełnosprawnych. Aktywny uczestnik Ruchu "Wiara i Światło" do dnia dzisiejszego, m.in. koordynuje międzynarodowe spotkanie wspólnot osób niepełnosprawnych, odbywające się 19 - 23 stycznia 2005 r. we Lwowie.
Wnioskodawca: wspólnoty "Wiara i Światło" z Warszawy i Wrocławia.
KS. JERZY BRYŁA - urodzony w 1928 r. w Nowym Brzesku. Infułat archidiecezji krakowskiej, diecezjalny duszpasterz osób głuchoniemych, pionier duszpasterstwa specjalistycznego w Krakowie. Wyświęcony na kapłana w 1952 r., proboszcz parafii Najświętszego Salwatora w Krakowie od 1975 r., kapelan krakowskiego Bractwa Kurkowego od 1980 r. Od samego początku swojej pracy duszpasterskiej rozpoczął opiekę nad osobami głuchoniemymi i niepełnosprawnymi. W 1956 r. założył w Żywcu pierwszy punkt duszpasterski dla osób głuchych. Od 1958 r. organizator kursów języka migowego dla księży i kleryków. W następnych latach zorganizował struktury duszpasterstwa głuchoniemych w całek diecezji, w tym tez w Krakowie, gdzie był katechetą szkół specjalnych. Organizator pomocy dla osób niepełnosprawnych w okresie stanu wojennego. Swoje 40-letnie doświadczenie pracy duszpasterskiej z osobami niepełnosprawnymi zawarł w książce "Głusi słyszą" /Kraków 1996/.
Wnioskodawca: Bractwo Kurkowe w Krakowie.
OTYLIA JĘDRZEJCZAK -
urodzona w 1983 r. w Rudzie Śląskiej. Jej pasja życiowa to pływanie. Przygodę z pływaniem
rozpoczęła w Pałacu Katowice, do którego z powodu lekkiego skrzywienia kręgosłupa zapisali ją
rodzicie. Pływać nauczyła się bardzo szybko. W pierwszych zawodach wystąpiła w wieku ośmiu lat,
wkrótce potem w zawodach w Niemczech zdobyła swój pierwszy puchar. Poważne pływanie zaczęło się w
liceum, w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Krakowie. Obecnym trenerem Otylii jest Paweł Słomiński.
To właśnie pod jego opieką odniosła największe sukcesy. Obecnie reprezentuje barwy AZS AWF
Warszawa. Na swoim koncie ma już wiele medali. W wakacje 2004 roku kolekcja ta powiększyła się o
trzy nowe: dwa srebrne i ten najważniejszy - złoty, zdobyte na Igrzyskach Olimpijskich.
Swój złoty, olimpijski medal, Otylia postanowiła wystawić na aukcje, a pieniądze z niej przeznaczyć
na bardzo szczytny cel - leczenie dzieci chorych na białaczkę. Dla Otylii najcenniejszy medal nie
jest tak ważny, jak dobro, które może on przynieść.
Wnioskodawcy: młodzi pacjenci z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, którzy napisali, aby Otylia otrzymała cyt. "medal za ofiarowany medal".
Wręczenie medali odbędzie się 7 marca 2005 w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie w czasie V Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych "Albertiana", organizowanego przez Annę Dymną.
Fundacja im. św. Brata Alberta
adres: Radwanowice 1, 32-064 Rudawa
tel.: 0*12 283 90 80, 283 87 59,
faks: 0*12 283 90 80, 283 87 59
www.albert.krakow.pl
Opracowanie: redakcja
Źródło: Fundacja im. św. Brata Alberta
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
- Lublin: nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnościami
- Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
- Kino bez barier. Program na luty
- ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
Dodaj komentarz