Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Co przysługuje mi na córkę?

28.09.2020
Autor: D.

Jestem samotną matką 11-letniej córki z orzeczeniem 04-0, nie jestem niezarejestrowana w PUP ponieważ nie mogę podjąć pracy ze względu na opiekę nad córką, nie mam nawet ubezpieczenia, jedyny dochód to zasiłek rodzinny z MOPS-u, chciałabym wiedzieć, co nam przysługuje, jaka pomoc, wsparcie i jak się o to starać?

Szanowana Pani,

Być może w Pani sytuacji mogłaby Pani starać się o świadczenie pielęgnacyjne. Zgodnie z art. 17 ust 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, świadczenie pielęgnacyjne przysługuje z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej:

  1. matce albo ojcu,
  2. opiekunowi faktycznemu dziecka,
  3. osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
  4. innym osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności

- jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

W związku z powyższym zalecam udanie się na rozmowę do MOPS i ustalenie jakie są ku temu możliwości oraz czy jest możliwość skorzystania jeszcze z innych form pomocy społecznej. Proszę pamiętać, że punkty 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności z zapisami  „dotyczy” lub „wymaga” są konieczne łącznie, by opiekun dziecka mógł ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne.

Jeżeli nie ma Pani w orzeczeniu dziecka takich zapisów, konieczna może być zmiana tych zapisów w orzeczeniu. Jednakże koniecznie należy upewnić się co do kwestii świadczenia pielęgnacyjnego poprzez rozmowę z pracownikami MOPS. Być może warto także skorzystać z pomocy prawnika w ramach nieodpłatnej pomocy prawnej. Całą posiadaną przez Panią dokumentację powinien przejrzeć prawnik znający się na świadczeniach rodzinnych.

Proszę pamiętać, że punkt 7 orzeczenia to konieczność stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji. Punkt 8 orzeczenia dotyczy konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Na stronie pełnomocnika rządu oraz w innym artykule znajdują się definicje konieczności sprawowania opieki i udzielania pomocy.

W trakcie postępowania należy wykazać zasadność uwzględnienia pkt 7 i 8.

 

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

 

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas