Dotknij historii warszawskiej ASP
Zachęta Narodowa Galerii Sztuki w Warszawie zaprasza na wystawę „Sztuka wszędzie. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie 1904–1944”, która odbędzie się 31 lipca br. (wtorek) o godz. 10.30. Część prezentowanych obiektów zostanie udostępniona do poznawania poprzez dotyk.
Sztuka jest wszędzie – w galerii, na ulicy, w domu czy na statku. Dziełem sztuki mogą być krzesło, filiżanka, książka, reklama lub obiekt w przestrzeni miasta. Wystawa w Zachęcie przedstawia historię warszawskiej ASP w latach 1904–1944, w której programowo nie dzielono sztuki na „czystą” i „użytkową”. Szczególną wagę przykładano do sztuki stosowanej, której nauczaniu miało towarzyszyć wdrażanie wypracowanych wzorów do produkcji.
Przewodnicy opowiedzą gościom wystawy o profesorach przedwojennej Akademii i prowadzonych przez nich pracowniach, sukcesie Pawilonu Polskiego na Międzynarodowej Wystawie Sztuk Dekoracyjnych w Paryżu w 1925 roku i o polskich transatlantykach. Będzie możliwość poznania poprzez dotyk rzeźb wykonanych przez studentów Tadeusza Breyera, mebli projektowanych przez członków Spółdzielni Ład czy obiektów funkcjonujących w przestrzeni miasta.
Zwiedzaniem wystawy „Sztuka wszędzie” zainaugurowany zostanie w Zachęcie cykl spotkań wokół sztuki współczesnej dla osób niewidomych i słabowidzących. – W miarę możliwości wybrane dzieła na naszych wystawach oraz prace z kolekcji galerii będziemy udostępniali dotykowo, a także za pośrednictwem tyflografik i audiodeskrypcji – deklarują przedstawiciele galerii.
Zapisów można dokonywać telefonicznie – pod numerem: (22) 556 96 42 – lub elektronicznie – na adres e-mail: a.zdzieborska@zacheta.art.pl. Zbiórka w holu głównym, wstęp wolny.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz