Czy w wieku emerytalnym mogę otrzymać świadczenie pielęgnacyjne
Jestem opiekunem prawnym osoby niepełnosprawnej (niepełnosprawność od urodzenia, syn jest ubezwłasnowolniony). Za miesiąc kończę 60 lat. Cały czas pracuję. Czy będąc w wieku emerytalnym mogę zrezygnować z pracy i otrzymać świadczenie pielęgnacyjne (moja emerytura będzie niższa niż to świadczenie). Będę wdzięczna za informację.
Szanowna Pani,
wiele osób, które opiekuje się niepełnosprawnymi stopniu znacznym członkami rodziny nie składa wniosku o emeryturę, tylko kontynuuje pobieranie świadczenia pielęgnacyjnego lub rezygnuje z pracy w celu podjęcia opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny.
Zgodnie z 17 ust. 5 ustawy o świadczeniach rodzinnych - świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli:
osoba sprawująca opiekę:
- ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, o którym mowa w ustawie z dnia 31 stycznia 2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym,
- ma ustalone prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego, świadczenia pielęgnacyjnego lub zasiłku dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów;
Warto dodać - jak podano na stronie Sejmu RP - wskazany wyżej przepis utracił moc z dniem 9 stycznia 2020 r. w zakresie, w jakim stanowi, że świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, na podstawie wyroku TK z dnia 26 czerwca 2019 r. sygn. akt SK 2/17 (Dz. U. poz. 1257).
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik