Połowa osób, które umierają w policyjnych aresztach, to osoby chore psychicznie
Jak powiedział szef brytyjskiej Niezależnej Komisji Policji ds. Skarg (Independent Police Complaints Commission), zatrważająca liczba osób chorych psychicznie umiera w policyjnych aresztach. Osoby cierpiące na choroby psychiczne są "podrzucane" policji, która jest źle wyposażona i nieprzygotowana, aby sprostać opiece nad nimi, ostrzegł przewodniczący komisji Nick Hardwick. W trakcie trwających od roku prac komisji wyszło na jaw, że 50 proc. przypadków śmierci w policyjnych aresztach dotyczyło osób chorych psychicznie.
Dane te potwierdzają organizacje działające na rzecz osób chorych psychicznie. Ich zdaniem taki stan rzeczy jest częściowo wynikiem nacisków na szpitale, aby wprowadzały oszczędności. Powoduje to, że w wielu przypadkach ze szpitali wychodzą osoby, które nie są jeszcze w pełni gotowe do powrotu do życia społecznego, a są pozostawiane samym sobie.
Jedną z głośniejszych spraw w ostatnich latach w Wielkiej Brytanii był
przypadek Rogera Sylvestera, mężczyzny, który zmarł w szpitalu psychiatrycznym w Londynie po tym,
jak został obezwładniony przez sześciu policjantów i zapadł w śpiączkę.
W innej sprawie - Giles Freeman, cierpiący na schizofrenię paranoidalną, zmarł na podłodze celi na
posterunku policji w wyniku ataku serca, którego doznał po tym, jak został obezwładniony przez
policjantów.
Komisja zwróciła się do rządu z apelem o udostępnienie w szerszym zakresie profesjonalnej i szybkiej pomocy dla osób chorych psychicznie. Komisja zwróciła także uwagę na bardzo zróżnicowany poziom przeszkolenia policjantów pod kątem postępowania z osobami chorymi psychicznie i na konieczność wypracowania w tej materii krajowych standardów. Stwierdzono również konieczność zbadania, w jaki sposób osoby chore psychicznie w ogóle dostają się do systemu - dlaczego lądują w aresztach i zmuszone są do konfrontacji z policją.
Jak stwierdziła Sophie Corlett, pracowniczka organizacji działającej na rzecz osób chorych psychicznie "Mind", jej organizacja już od lat próbuje zwrócić uwagę na nadużywanie siły przez policję w stosunku do osób chorych psychicznie w czasie nasilenia objawów choroby. Jej zdaniem potrzebne są odpowiednie szkolenia dla policjantów oraz wprowadzenie pewnych ograniczeń użycia siły fizycznej. Policyjne cele są odpowiednie dla osób, które popełniły jakieś przestępstwo, ale na pewno nie dla osób, które są po prostu chore.
***********
The Independent Police Complaints Commission to
niezależna od policji i rządu instytucja zajmująca się nadzorowanie rozpatrywania skarg dotyczących
działań policji. Działa od 1 kwietnia 2004 r. na terenie Anglii i Walii.
Opracowanie: Dorota Landsberger
Źródło: The Independent, 17 stycznia 2005 r.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
- Lublin: nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnościami
- Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
- Kino bez barier. Program na luty
- ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
Dodaj komentarz