Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 20 września w przypadku zamknięcia placówki
- Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie obowiązywał do 20 września; będą mogli go otrzymać rodzice dzieci do lat 8 w przypadku, gdy placówka edukacyjna zostanie zamknięta w związku z epidemią koronawirusa – poinformowała w środę, 26 sierpnia, minister rodziny Marlena Maląg.
- Zdajemy sobie sprawę z tego, że może być różna sytuacja, jeżeli chodzi o zagrożenie epidemiczne w danych regionach, dlatego też została podjęta decyzja (...) że będzie dalej obowiązywał dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy rozporządzeniem będziemy proponować do 20 września, oczywiście cały czas będziemy sytuację monitorować, w kontakcie z Ministerstwem Edukacji Narodowej i decyzje będą podejmowane – powiedziała szefowa MRPiPS podczas wspólnej konferencji z ministrem edukacji Dariuszem Piontkowskim
Marlena Maląg zaznaczyła, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy będą mogli otrzymać rodzice dzieci do lat 8 w przypadku, gdy placówka – szkoła, przedszkole, żłobek będą zamknięte z powodu epidemii koronawirusa.
Minister rodziny dodała, że zasiłek będzie przysługiwał również w sytuacjach, kiedy obostrzenia sanitarno-epidemiologiczne nie pozwolą, aby dzieci mogły w uczęszczać w normalnym trybie do placówki.
Kiedy przysługuje zasiłek?
- zamknięcie z powodu COVID-19 żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego lub placówki pobytu dziennego, do których uczęszczały dzieci lub dorosłe osoby niepełnosprawne
- brak możliwości zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z koronawirusem.
Komu przysługuje zasiłek?
- rodzice dzieci w wieku do lat 8
- rodzice dzieci z niepełnosprawnościami (dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz dzieci do 18. roku życia, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności)
- rodzice dzieci do 24. roku, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego
- rodzice lub opiekunowie osób pełnoletnich niepełnosprawnych
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz