Dostosowanie klatki schodowej
Kto i w jaki sposób może pomóc w dostosowania wejścia do klatki schodowej i wyżej dla niepełnosprawnego?
Szanowny Panie,
Jeżeli chodzi o same kwestie architektoniczne zachęcam do zapoznania się z poradnikami oraz z publikacją „Włącznik”.
Należy zauważyć, iż wszelkie urządzenia dostosowujące klatkę schodową typu podjazdy, windy itp. znajdują się w obszarze tzw. części wspólnych nieruchomości. Zgodnie z ustawą o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994 r. Rozdział 3 Prawa i obowiązki właścicieli lokali Art. 12. [Nieruchomość wspólna - korzystanie, przychody, wydatki, różnicowanie obciążeń]: „Właściciel lokalu ma prawo do współkorzystania z nieruchomości wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem”.
Oznacza to że, każdy właściciel lokalu ma prawo do bezpośredniego korzystania z nieruchomości wspólnej, co oznacza, że może korzystać z całej nieruchomości wspólnej. Równolegle identyczne uprawnienia przysługują pozostałym współwłaścicielom. W tym układzie uprawnienie każdego z właścicieli lokalu splata się z jego obowiązkiem poszanowania analogicznych praw pozostałych właścicieli lokali.
Z uwagi na powyższe osoba niepełnosprawna będąca jednym z właścicieli lokalu ma prawo do korzystania z nieruchomości wspólnej w zakresie odpowiednim do jej możliwości, w tym do instalacji podjazdu, aby swobodnie mogła wydostać się z budynku jak i do niego dostać. Jednakże z uwagi, iż jest członkiem wspólnoty mieszkaniowej i podjazd znajdować się będzie na nieruchomości wspólnej musi uzyskać zgodę współwłaścicieli. Wspólnota musi wyrazić zgodę na to, aby można było dostosować przestrzeń.
Pierwsze co zalecam to zorganizowanie rozmowy w tym zakresie z Zarządem wspólnoty mieszkaniowej i znalezienie porozumienia w tej sprawie.
Jeżeli jest Pan członkiem spółdzielni, sprawy te należy załatwiać ze Spółdzielnią.
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny