Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Nadgodziny w pracy

12.10.2020
Autor: T.

Mam stopień umiarkowany, pracodawca zaproponował mi, abym uzyskał od lekarza zaświadczenie, że mogę pracować w systemie 12 godz., oraz praca na nadgodzinach. Moje pytanie, czy jeśli lekarz wyda takie zaświadczenie będę miał tygodniowy okres rozliczeniowy 35 godz, czy jakby bez orzeczenia 40 godz. oraz nadgodziny liczą się od 35 godz. tygodniowo, czy 40 godzin. Obawiam się, że po uzyskaniu zaświadczenia o możliwej pracy w systemie 12-godzinnym oraz nadgodzinach już nie obowiązują normy rozliczeniowe 35 godz. tygodniowo.

Szanowny Panie,

wiele zależy od tego w jakiej treści zostanie wydane zaświadczenie lekarskie – w jakim zakresie zostanie zostaną zniesione ograniczenia z tytułu posiadania orzeczenia o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Warto pamiętać, iż lekarz medycyny pracy może częściowo zwolnić z ograniczeń czasu pracy wynikających z ustawy „rehabilitacyjnej” 

Takie stanowisko zajęło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poniżej przedstawiam odpowiedź ministerstwa:

„Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2016 r. poz. 2046 z późn. zm.) czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Natomiast czas pracy osoby niepełnosprawnej – zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.
Powyższych norm, zgodnie z art. 16 ustawy o rehabilitacji (…), nie stosuje się:

  1. do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
  2. gdy na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.

Oznacza to, że uzyskanie przez osobę niepełnosprawną zaświadczenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 2 ustawy o rehabilitacji (…) wyłącza w całości przepisy art. 15 w/w ustawy, w związku z czym osoba niepełnosprawna, w zakresie czasu pracy, traktowana jest jak pracownik pełnosprawny i w stosunku do niej mają zastosowanie przede wszystkim przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 2016 r. poz. 1666 z późn. zm.).

Obowiązujące przepisy nie określają wzoru ani treści zaświadczenia wydawanego na podstawie art. 16 ustawy o rehabilitacji (…). O treści tego zaświadczenia decyduje więc lekarz medycyny pracy, a w przypadku jego braku lekarz sprawujący opiekę nad daną osobą. W związku z tym, jeżeli z treści zaświadczenia posiadanego przez pracownika niepełnosprawnego wynika, że wyłączona została tylko część przepisów art. 15 ustawy o rehabilitacji (…), należy uznać takie zaświadczenie za wiążące, zgodnie z jego treścią”.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas