Warszawa: Spotkanie ruchu "Wiara i Światło"
50-osobowa grupa Francuzów przebywała na zakończonym spotkaniu wspólnot "Wiara i Światło" regionu Polski centralno-wschodniej, odbywającym się od 15 do 19 sierpnia w Warszawie.
Te chrześcijańskie wspólnoty tworzone są wokół osób z niepełnosprawnością intelektualną. Ich specyfika polega nie tylko na pomocy osobom dotkliwym tym rodzajem niepełnosprawności, ale przede wszystkim na ukazaniu światu ich wartości oraz specyficznych darów, jakimi mogą wzbogacić otoczenie.
- Człowiek z niepełnosprawnością intelektualną nie tylko wymaga opieki, ale sam może bardzo wiele dać innym - podkreślił kard. Kazimierz Nycz na Eucharystii otwierającej spotkanie wspólnot. - To nie tylko ci, którzy pomagają ludziom niepełnosprawnym ich ubogacają, ale jeszcze bardziej obdarowywani są ci, którzy pomagają upośledzonym - mówił do zgromadzonych członków "Wiary i Światła": osób niepełnosprawnych umysłowo, ich rodzin oraz przyjaciół. Dodał, że tego doświadcza się właśnie w tych właśnie wspólnotach i prawdę tę ich członkowie powinni przekazywać otaczającemu światu.
Ghislain du Chéné, międzynarodowy koordynator ruchu, podkreślał w swej konferencji, że "Wiara i Światło" dokonuje swego rodzaju "przełomu kopernikańskiego" - jeśli chodzi o stosunek do osób niepełnosprawnych, chorych i upośledzonych. Dotąd bowiem zawsze w Kościele się podkreślało obowiązek pomocy osobom upośledzonym ze strony dobrych chrześcijan.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
- Lublin: nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnościami
- Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
- Kino bez barier. Program na luty
- ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
Dodaj komentarz