Przewodnik po Londynie
"Przewodnik po Londynie" to zakładka, w której oprócz praktycznych informacji o stolicy Wielkiej Brytanii, znajdą się opisy wioski olimpijskiej i obiektów sportowych.
Obiekty sportowe
Londyński Stadion Narodowy to obecnie jeden z najnowocześniejszych obiektów sportowych na świecie. Brytyjczycy z zaangażowaniem budowali go od 2007 do 2011 roku, a teraz mogą chwalić się nim w Europie. Stadion został ostatnio nominowany do prestiżowej nagrody architektonicznej Stirling Prize. Konkursowe jury zachwyciła prostota, przestrzenność i intymna atmosfera stadionu.
Stadion Narodowy w Londynie, fot.: London2012.com
Olimpijski obiekt sportowy jest dziełem grupy architektów z pracowni Populous. Stadion mieści 80 000 widzów, a jego budowa, wraz z zakupem gruntu oraz przygotowaniem parku olimpijskiego, kosztowała 537 mln funtów. Projekt stadionu pozwala na adaptację budynku na potrzeby wydarzeń o mniejszej skali - górna część konstrukcji może zostać rozebrana, zmniejszając tym samym liczbę miejsc do 25 tysięcy. Wszystkie areny zostały również zaprojektowane tak, aby zmagania sportowców mogli śledzić niepełnosprawni kibice. Z myślą o tej grupie miłośników rywalizacji olimpijskich przygotowano 568 miejsc dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Po igrzyskach planowana jest przebudowa stadionu i przekazanie go jednemu z londyńskich klubów piłkarskich W 2017 roku obiekt będzie areną lekkoatletycznych mistrzostw świata.
Wioska olimpijska
Londyńska wioska olimpijska, zgodnie z decyzją władz miasta w Lower Lee Valley, powstała na zaniedbanym wcześniej obszarze, który od dawna wymagał inwestycji. Projekt wioski stworzyła grupa 47 architektów specjalizujących się w architekturze krajobrazu.
Fot.: London2012.com
Przestrzeń wypoczynkowo rekreacyjna dla sportowców została zaprojektowana tak, aby 4200 uczestników paraolimpijskich igrzysk mogło poruszać się w jej obrębie bez ograniczeń. Zawodnicy zamieszkają w domach na możliwe najniższych piętrach. W środku czekają na nich komfortowe apartamenty w nowoczesnym stylu.
Organizatorzy już zapowiedzieli, że po zakończeniu paraolimpiady wioska olimpijska zostanie przekształcona m.in. w osiedla mieszkaniowe, rezerwaty przyrody, miejsca koncertowe i festiwalowe.
Głównym sponsorem serwisu Londyn 2012 jest:
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Wiceszefowa MFiPR: 300 nowych inwestycji dla osób z niepełnosprawnościami w woj. śląskim
- Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę rusza z kampanią „PROszę o poMOC”
- Inauguracja ogólnopolskiej kampanii „Podanie ma znaczenie”
- Karta parkingowa. Czy przysługuje tylko kierowcom z niepełnosprawnością?
- Paralimpijczycy wspierają WOŚP! Teraz i Ty możesz zdobyć złoty medal igrzysk w Paryżu!
Dodaj komentarz