Kolarstwo torowe
Pierwsze zawody w kolarstwie torowym odbyły się podczas Igrzysk Paraolimpijskich Atlanta 1996. W tym roku w Londynie kolarstwo torowe pojawi się jako nowa, 21 dyscyplina paraolimpijska.
Konkurencja składa się z wyścigów (rozgrywanych w dwóch kategoriach) po specjalnie przygotowanym torze. Jedną kategorię tworzą zawodnicy w tandemach; kolarze z niepełnosprawnością wzrokową, siedząc z tyłu tandemu, stanowią zespół z widzącym pilotem. Druga kategoria obejmuje sportowców na odpowiednio zmodyfikowanych rowerach. W kolarstwie torowym powinno wystąpić maksymalnie 225 zawodników (155 mężczyzn i 70 kobiet ). Każdy kraj może być reprezentowany przez 14 mężczyzn i 7 kobiet.
W tej dyscyplinie kobiety i mężczyźni startują w trzech kategoriach. W sprincie indywidualnym 16 zawodników musi początkowo zmierzyć się w jeździe na czas na 200 metrów. Wynik tej rywalizacji determinuje rozstawienie w zawodach. Sportowcy startują w parach, a zwycięzca pojedynku przechodzi do kolejnego etapu; w finale trzy wyścigi rozstrzygają o złotym medalu paraolimpijskim. W wyścigu na dochodzenie bierze udział dwóch zawodników startujących z przeciwnych stron toru; mężczyźni rywalizują na dystansie 4 km, a kobiety – na dystansie 3 km. Dwóch najszybszych sportowców w kwalifikacjach zawalczy o złoty medal, a zawodnicy trzeci i czwarty rundy kwalifikacyjnej spotkają się w wyścigu o brąz. Z kolei w jeździe na czas kolarze będą mieli do pokonania dystans 1 km bądź 500 m; zawodnik z najlepszym czasem zostanie mistrzem olimpijskim.
Sportowcy wystąpią też w sprincie drużynowym (mixedzie). Do rywalizacji w ramach tej dyscypliny przystąpią trzyosobowe zespoły złożone z kobiet i mężczyzn. Zawody rozpoczną się rundą kwalifikacyjną, a wyłonione z niej dwie najszybsze grupy awansują bezpośrednio do finału, natomiast drużyny trzecia i czwarta kwalifikacji rywalizować będą o brązowy medal.
Głównym sponsorem serwisu Londyn 2012 jest:
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz