Zwolnienie lekarskie dla osoby pobierającej świadczenie pielęgnacyjne
Jestem jedyną opiekunką mojej obłożnie chorej mamy. Decyzją SKO otrzymałam świadczenie pielęgnacyjne. Zdiagnozowano u mnie schorzenie, które wymaga operacji obydwu nadgarstków, ale rekonwalescencja może potrwać kilka tygodni. Pytałam w OPS czy mogę otrzymać zwolnienie lekarskie, odpowiedziano mi, że to nie jest możliwe. Ponoć gdybym ze względów zdrowotnych musiała zapewnić mamie inną opiekę (poza domem) na okres dłuższy niż 2 tygodnie utracę świadczenie pielęgnacyjne - nie dopytałam tylko czy zupełnie, czy tylko za ten okres, kiedy mama będzie poza domem. Tak czy inaczej, dla mnie to jest dziwne. Czy odpowiedź urzędnika jest zgodna z obowiązującymi przepisami? Jeśli nie poddam się operacji, mogę w pewnym stopniu utracić władzę w rękach. Proszę o informację, czy opiekun może otrzymać zwolnienie lekarskie bez utraty świadczenia pielęgnacyjnego. Jeśli tak, proszę o informację, na jakie przepisy mogłabym się powołać.
Szanowna Pani,
zgodnie z art. 17 ust. 5 pkt 2 b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych: świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba wymagająca opieki „została umieszczona w /.../ w placówce zapewniającej całodobową opiekę, /.../, z wyjątkiem podmiotu wykonującego działalność leczniczą, i korzysta w niej z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu”.
Z powyższego zapisu wynika, że jeżeli umieści Pani mamę w placówce, to utraci Pani prawo do tego świadczenia. Po powrocie mamy do domu, trzeba będzie ponownie składać wniosek o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego.
Z poważaniem,
Anita Siemaszko, prawnik