Czy muszę korzystać z przywilejów związanych z orzeczeniem?
Jestem nauczycielką. Po mastektomii jednostronnej z rekonstrukcją otrzymałam orzeczenie o niepełnoprawności w stopniu lekkim. Posiadam umowę o pracę na czas nieokreślony. Chciałabym korzystać z dnia wolnego na wykonanie badań kontrolnych, który przysługuje w takiej sytuacji. Pracodawca nie chce ode mnie orzeczenia, ponieważ wiązałoby się to z zatrudnieniem mnie na mniejszą ilość godzin (z pełnym wynagrodzeniem) - ale nie mogłabym np. mieć nadgodzin. Wg pracodawcy byłoby to nieopłacalne. Dostaję dzień wolny, ale muszę go odpracować. Czy przedstawiając zaświadczenie o niepełnosprawności, muszę korzystać ze wszystkich „przywilejów”, czy mogę tylko z niektórych.
Szanowna Pani,
rozumiem, iż posiada Pani orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności – warto wskazać, iż zgodnie art. 20. ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
Osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia:
- w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej niż raz w roku, z zastrzeżeniem art. 10f ust. 1 pkt 2;
- w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.
Wynagrodzenie za czas zwolnień od pracy, o których mowa w ust. 1, oblicza się jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy.
Łączny wymiar urlopu określonego w art. 19 ust. 1 i zwolnienia od pracy, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, nie może przekroczyć 21 dni roboczych w roku kalendarzowym.
Zwolnienie przewidziane w/w przepisie dotyczy osób posiadających umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik